Typologia łódzkiej kamienicy

Wydawnictwo: Urząd Miasta Łodzi
architektura, Łódź, kamienica,
sztuka

"Świadomość faktu, że kamienica czynszowa ma "podwójną naturę" składającą się z fasady i struktury budowlanej, może być szokująca dla tych, którzy przyzwyczaili się do dominującego obecnie modernistycznego, jakże wąskiego spojrzenia na architekturę. Oznacza bowiem, że jej forma nie tylko nie musi, ale wręcz nie powinna podążać za funkcją, ponieważ najważniejsza jest harmonia i piękno w szerszym kontekście ulicy - parataxis przestrzeni publicznej."

źródło opisu: Urząd Miasta Łodzi, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie