Dziewczyny kresowe

Okładka książki Dziewczyny kresowe
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika historia
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2017-03-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-30
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376745930
Tagi:
literatura polska kobiety kresy
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1970
1882

Na półkach: , ,

Tom zawiera wspomnienia – świadectwa kobiet, które jako dzieci zostały zesłane ze swoimi rodzinami do Kazachstanu. Pierwszą osobą, która opisuje losy swojej rodziny jest Regina Szablowska-Lutyńska. Wspomina okres przedwojenny w Mizoczu, wywózkę, życie codzienne w Kazachstanie, pracę w kołchozie, kombinacie szwalniczym i zarządzie domów kolejowych. Wspomina też święta na obczyźnie: „Zasiedliśmy do Wigilii i mimo tej nędzy spędziliśmy ją w uroczystym nastroju. Dzieliliśmy się prawdziwym opłatkiem, który dotarł w którymś liście. Było sporo wspomnień, trochę łez i jak zwykle pojawiła się nadzieja, że to być może ostatnie Boże Narodzenie na zesłaniu”. Opisuje też powrót do Polski i dwukrotne wyjazdy do Mizocza. Z kolei pochodząca z Białokrynicy koło Krzemieńca Danuta Trylska-Siekańska wspomina o harcerskich doświadczeniach rodziców, rozwoju szkolnictwa w Krzemieńcu i codziennym życiu przed wywózką do Kazachstanu. Dalej opowiada o próbach przetrwania podczas zsyłki, działalności religijnej babci i długotrwającym, lecz szczęśliwym powrocie do Polski. Wspomina o rodzinnym kultywowaniu pamięci o Kresach. Kolejna bohaterka opowieści – Stefania Dyluś w początkowym okresie zsyłki uniknęła ciężkiej pracy dzięki enkawudziście, który odmłodził ja o 4 lata, ponieważ był pijany i uznał ją za podrostka nienadającego się do pracy przy wyrębie lasów. Dzięki temu rozpoczęła pracę w kuchni i mogła wyżywić siebie i mamę. Dalej wspomina o pracy przy budowie linii kolejowej Magnitogorsk-Karaganda, starania o możliwość powrotu do Polski oraz emocje związane z wizytą na Wileńszczyźnie po wielu latach. Kolejną relację przedstawia Janina Całko, która najpierw przeżyła czas tzw. Wielkiego Głodu na Żytomierszczyźnie, a później była świadkiem krwawych wydarzeń w 1943 r. na Wołyniu i szczęśliwie ocalała uciekając stamtąd. Natomiast Weronika Aleksandrowna Jełancewa jako córka „wraga narada” po wojnie została skierowana do pracy w Magadanie, określanego przez nią „bramą piekieł”. Regina Staniławowna Stańko również była córką „wraga narada”. Po aresztowaniu ojca, znalazła się z matka i bratem w Tomsku. Duży fragment jej wspomnień dotyczy praktyk religijnych. Z kolei Mirosława Jefimowa wspomina swoje studia i pracę w azjatyckiej części ZSRR, działalność naukową, religijną, promowanie kultury polskiej. Dwie ostatnie opowieści również ukazują walkę rodzin, zwłaszcza kobiet w obronie Kościoła katolickiego i zachowania niezależności światopoglądowej. Ich bohaterkami są jest Janina Górska (żywa ikona mołdawskiej Polonii) oraz siostra Urszula Biełołus..

Tom zawiera wspomnienia – świadectwa kobiet, które jako dzieci zostały zesłane ze swoimi rodzinami do Kazachstanu. Pierwszą osobą, która opisuje losy swojej rodziny jest Regina Szablowska-Lutyńska. Wspomina okres przedwojenny w Mizoczu, wywózkę, życie codzienne w Kazachstanie, pracę w kołchozie, kombinacie szwalniczym i zarządzie domów kolejowych. Wspomina też święta na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    7
  • 2018
    4
  • 2020
    2
  • Reportaż/Na faktach
    1
  • Mama
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Książki do wypożyczenia ;)
    1
  • 52 książki 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziewczyny kresowe


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne