Keith Jarrett. Eine Biographie

źródło okładki: http://www.rowohlt.de/suche/alle/keith%20jarrett

Andrzej | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Bardzo dobra książka o jednym z najważniejszych muzyków w historii jazzu.

Książkę spina klamra jaką jest opowieść autora o osobistej znajomości z Keithem Jarrettem. Myślę, że jest to okoliczność, która sprawiła, iż wystawił on genialnemu pianiście laurkę jakby nie czując się na siłach by zmierzyć się z tworczością tego ekscentrycznego muzyka. Muzyka, który przecież nie mógł nagrywać samych genialnych płyt. Z Jarrettem jest to samo co Jordim Savallem, Milesem Davisem czy każdym innym odkrywcą. Wielkość miesza się z kiczem a czystość formy i stylu z eklektyzmem i zagubieniem.

Dzięki Sandnerowi pojąłem rolę producenta. Gdyby Jarrett nie spotkał Manfreda Eichera – niemieckiego wizjonera i założyciela jednej z najważniejszych jazzowych wytworni, monachijskiej ECM Records, jego kariera nie potoczyłaby się tak spektakularnie. Od Eichera otrzymał bowiem wolność tworzenia, o której mógł za Oceanem pomarzyć. Szczególnie, że początek jego kariery przypadł na schyłek jazzu i finansowe...

Na półkach