Piszą mnie wiersze

Wydawnictwo: Psychoskok
poezja
Iza

Wiersze w tomiku Danuty Pasieki traktują o Bogu i ludzkich zaniedbaniach, o godnym, godziwym życiu, o rodzinie, miejscach w przestrzeni, w których dostrzegamy siebie, nazywamy nasze uczynki po imieniu, o wyborach, podejmowanych każdego dnia, o pracy i o poezji... Autorka mówi nam jak powinniśmy żyć, ale nie robi tego wprost, nie daje gotowych rad, nie przepisuje recept na doskonałość. To...

Autorka mówi nam jak powinniśmy żyć, ale nie robi tego wprost, nie daje gotowych rad, nie przepisuje recept na doskonałość. To pozostawiam nam, bo wierzy w mądrość czytelników, w ich nieograniczone możliwości interpretacyjne. Poetka analizuje pewne stany, które wpływają na percepcję świata i dlatego godne są utrwalenia.
Liryka czasu przeszłego – to określenie zdaje się najbardziej oddawać egzystencjalną problematykę utworów Danuty Pasieki.
Piszą mnie wiersze to książka wyjątkowo mądra i przemyślana. Poetka stara się zwrócić uwagę na te aspekty ludzkiej egzystencji, które pozwalają nam na chwilę refleksji.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Iliana | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Wiersze tworzy się w przypływie emocji, w ferworze nastojów, bo właśnie wtedy najlepiej oddaje się ich barwę a nawet linię melodyczną. Nie od dzisiaj wszak wiadomo, że poezja ma swój kolor, kształt, zapach, dźwięk. Jest tym, co nam w sercu i na duszy poecie w danym momencie gra. Ale, poezja to gatunek niszowy, po który rzadko sięgają młodzi, a starsi jeśli już, to z tęsknoty za tym wszak, co kiedyś było. Recept na wiersze dobre nie ma. Nie ma też zasad co do ich tworzenia. Poezja jest po prostu wyrazem naszej wrażliwości.

Tomik „Piszą mnie wiersze” Danuty Pasieki jest bardzo osobisty w swej wymowie. Poetka śmiało określa w nim swoje życiowe poglądy, spostrzeżenia, wyrażenia. Wspaniale odwzorowuje otaczającą ją rzeczywistość, ale konfrontując ją ze swoimi znaczeniami: „piszą mnie wiersze// może niedoskonale/ ale nie są przecież szymborskie/ ani lipskie// jak mnie widzą tak piszą.”

Wiersze te potrafią zauroczyć czytelnika swoją prostotą i ascetyczną wymową, nie tylko w formach...

Aneta | 2017-03-01
Na półkach