Ze života hmyzu

Wydawnictwo: František Borový
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
czeski
Szymon

Komedie o třech aktech s předehrou a epilogem. V alegorickém zrcadle hra ukazuje pozemské nešvary, politikaření a války přenesené do světa drobného hmyzu.

Wielce poruszające dzieło obu braci Čapków. Poprzez metaforę mrowiska ukazuje błahość ludzkiej egzystencji. Przedstawia prawdziwe oblicze świata, pełnego egoizmu, skąpstwa, pazerności, przemocy, nienawiści. Przypomina o monotonii i wewnętrznej pustce, o powtarzalności wszystkich codziennych czynności. Po prostu obnaża marność życia. Po przeczytaniu pozostaje tylko gorzko zapłakać, bo przecież szczęśliwy może być tylko człowiek tejże marności nieświadomy. Zapłakać i rozpocząć kolejny, zwyczajny dzień...

Na półkach