R. U. R.

Wydawnictwo: Dobrovský s.r.o.
robot
czeski
Szymon

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Sebastian | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Prawie dzieło sztuki. Czuć topornosc, jakby na to nie patrzeć, RUR ma dobre 80 lat. Poza tym jest po prostu świetne. Gigantyczna ilość materiału do analizy literackiej.

Rossumovi univerzální roboti to utopijny dramat Karla Čapka, w którym po raz pierwszy użyte zostało słowo "robot". Jest to lektura naprawdę interesująca, autor odsłonił w niej niepokojącą wizję gwałtownego postępu technicznego. Na długo zapada w pamięć i zmusza do refleksji. Warto przeczytać.

lucas688 | 2017-07-08
Przeczytana: sierpień 2000

fundamentalne dzieło w dziejach s-f - niemal słychać w spazmach krzyk rodzących się robotów - przedszkole Asimova

Surpresa | 2017-07-08
Maryś | 2017-05-04