Od muru chińskiego do linii Maginota: 50 wieków historii fortyfikacji

Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
492

Na półkach:

Ciekawie napisana książeczka o fortyfikacjach: począwszy od okresu starożytnego (Egipt, Rzym),aż do współczesności (po Hiroszimie). Niestety fragment poświęcony zamkom: systemowi wieżowemu i basztowemu rozczarowuje--autor nie odróżnia baszty od wieży. Prawdopodobnie wynika to z chaosu nomenklaturowego, który występował w polskim piśmiennictwie dotyczącym architektury obronnej, o którym wspominał prof. Bogdanowski, podejmując próbę przełamania tych problemów w swoich książkach.
Ciekawie natomiast przedstawiają się inne fragmenty. Na przykład tutaj wreszcie dowiedziałem się jaka była geneza powstania linii umocnionych i dlaczego ostatecznie porzucono koncepcję twierdzy pierścieniowej (m.in. dlatego, że ten pierścień musiałby mieć setki kilometrów obwodu i wymagałby 10 dywizji do obrony samej tylko twierdzy). Tutaj mogłem też przeczytać o ataku regularnym Vaubana, bo wcześniej nie miałem zielonego pojęcia o tym, jak wyglądało oblężenie i szturm twierdzy. Polegało to z grubsza na podchodzeniu do murów twierdzy systemem okopów, a następnie do pracy przystępowali saperzy. Autor przedstawia też wiele szczegółów z historii rozwoju uzbrojenia, od katapult, balist, łuków, proc i kuszy, do kolejnych generacji dział i karabinów, wprowadzanie pocisków wybuchowych z prochem, kartaczowych, pocisków minowych; zwiększanie donośności (zasięgu) ognia poprzez gwintowanie luf i efekt tych zabiegów na kształty twierdz pierścieniowych. W czasach wczesnośredniowiecznych i antycznych natomiast ciekawie opisano machiny oblężnicze, jak tarany, helepole (wieże oblężnicze),wineje (daszki dla szturmujących),podkopy prowadzące do zawalenia murów.
Ciekawy jest też rozdział poświęcony bombie atomowej i ogromowi zniszczeń w Hiroszimie. Autor szczegółowo opisuje przebieg wybuchu i porównuje następnie np. pojedynczą współczesną głowicę atomową 10Mt z sumą wszystkich ładunków wybuchowych, zdetonowanych w II wojnie światowej (2Mt!).
Reasumując, fajna pozycja, choć miejscami trochę się zdezaktualizowała i warto mieć to na uwadze.

Ciekawie napisana książeczka o fortyfikacjach: począwszy od okresu starożytnego (Egipt, Rzym),aż do współczesności (po Hiroszimie). Niestety fragment poświęcony zamkom: systemowi wieżowemu i basztowemu rozczarowuje--autor nie odróżnia baszty od wieży. Prawdopodobnie wynika to z chaosu nomenklaturowego, który występował w polskim piśmiennictwie dotyczącym architektury...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od muru chińskiego do linii Maginota: 50 wieków historii fortyfikacji


Podobne książki

Przeczytaj także