Pod słońcem-urlop oraz inne wiersze

Wydawnictwo: Zielona Sowa
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Emil Laine ur. w 1943 roku w Tałgarze. Poeta. Autor wierszy pomieszczonych w dwóch tomach: ściany soli (1975), Pod słońcem urlop (1983). Debiutował w 1965 roku w Almanachu młodych . W latach 1949-1978 mieszkał w Warszawie, gdzie studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zmarł w 1978 roku.

Książkozaur | 2012-01-16

Tomik Pod słońcem - urlop oraz inne wiersze zaskakuje od pierwszych stron. Spodziewamy się (ja się spodziewałam...) wierszy pogodnych, lekkich - takich, jakie kojarzą się z urlopem, wypoczynkiem, słońcem. Słusznie? Otóż nie. Wiersze Laine'a są intrygujące, trochę przytłaczające, bo pełne ciemnych i ciężkich obrazów. Zawierają mnóstwo pytań bez odpowiedzi, emanuje z nich bolesna świadomość rzeczywistości, pustka, czasem bezsens, obcość, samotność... "Leje się zewsząd smutek", "wszelki ruch jest odtrącaniem", jeśli istnieje wybór - to "między nieszczęściem i nieszczęściem", jeśli możność rodzenia - to jest ona jednocześnie przymusem, jeśli są skrzydła - to kamienne, jeśli światło - to ciemne. Zdarzają się też utwory pozbawione pesymistycznej wymowy, żaden z nich nie jest jednak entuzjastyczny i lekki. W najlepszym razie podmiot liryczny ma świadomość, że przecież trzeba choć jak raz jak eksplozja/ pójść we wszystkie strony/ i stać się przez chwilę małym światłem wiary. Pochylamy się...

Olka | 2011-08-27
Przeczytana: 11 lutego 2012