Georg Dehio i kult zabytków

Wydawnictwo: Mówią Wieki
sztuka

Książka ta dotyczy spraw niezwykle ważnych. Przede wszystkim jest to pierwsze pełne wydanie „,Nowoczesnego kultu zabytków”, pióra Aloisa Riegla, wielkiego historyka sztuki, jednego z ojców założycieli „,szkoły wiedeńskiej”,. Ale też jest to miniantologia, albowiem Rieglowi replikuje tu inny znakomity historyk sztuki, Georg Dehio. Jego polemikę wydrukowano wraz z odpowiedzią Riegla w niniejszym tomie. Niech tekst przemówią same za siebie, jednakże nie ma wątpliwości, że była to jedna z najgłośniejszych dyskusji o problemach ochrony zabytków. Tu, jak w soczewce, zbiegają się rozmaite wątki –, artystyczne, filozoficzne, ideologiczne, techniczne. Dlatego jest właśnie taka istotna.

non_finito | 2016-05-03
notabene | 2014-09-22