Nadzór regionalnej izby obrachunkowej nad samorządem terytorialnym

Wydawnictwo: Branta
biznes, finanse

W książce & Nadzór regionalnej izby obrachunkowej nad samorządem terytorialnym& omówiono zagadnienia powstania regionalnych izb obrachunkowych, ich ustroju i statusu oraz zadania izb. Przedstawiono ogólną charakterystykę samorządu terytorialnego. Wyjaśniono pojęcie nadzoru, odróżniając go od kontroli. Część rozważań po święcono omówieniu organów nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów objętych nadzorem. Analizie poddano prawne formy działania rio jak i postępowanie nadzorcze przed rio. Omówiono i scharakteryzowano środki nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego oraz kwestię wykonalności rozstrzygnięć nadzorczych. Omówiono również środki ochrony jst przed nieuprawnioną ingerencją organu nadzoru oraz ogólnie postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym po wniesieniu skargi na rozstrzygnięcie organu nadzoru nad działalnością jst.