9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wulkany
popularnonaukowe

Publikacja przynosi możliwość wielostronnego spojrzenia na zjawiska wulkaniczne, występujące na kuli ziemskiej.

źródło opisu: Edycje Wielotomowe, 1999

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-08-16

Popularnonaukowa publikacja o wulkanach jest wręcz tego typu wydawnictwem wzorcowym. Krótko, zwięźle i na temat. Wszystko co najważniejsze, bez przegadania i zanudzania, ale ciekawie i fachowo. Dodatkowo wiele zdjęć, odpowiednie i znakomicie dopasowane schematy, ryciny, tabele.
Po krótkim wprowadzeniu w temat przewodni, autorzy próbują odpowiedzieć na najbardziej frapujące i podstawowe pytanie dla czytelnika "Ale tak naprawdę - czym są wulkany?". Następnie poznamy fizyczne warunki erupcji wulkanicznych i typy erupcji wulkanicznych. Kolejne części tej niezwykle interesującej publikacji omawiają typy produktów wulkanicznych, zjawiska towarzyszące erupcjom wulkanicznym, zapis zjawisk wulkanicznych w profilu geologicznym, wpływ wulkanów na życie człowieka. Na końcu świetny słownik najważniejszych pojęć użytych w tekście oraz tabela ukazująca najciekawsze wulkany świata.
Autorami tego wydawnictwa są znakomici polscy geolodzy i poziom całości jest wyjątkowo dobry. Znakomity tekst, super...

Na półkach