Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - zagłada - komunizm

Wydawnictwo: Fronda
Żydzi, komunizm, holocaust
historia

Trudno jest odróżnić walki narodowe między Żydami a Polakami od toczących się obecnie bojów sportowych między kibicami rozmaitych klubów piłkarskich. Wypada wiedzieć, że przed wojną rozróby sportowe również mogły mieć podłoże etniczne. W Kaliszu działały dwie drużyny piłki nożnej: polska Prosna i żydowska Makabeusze. Wspomina jeden z żydowskich kibiców: Gdy któraś z drużyn z Kalisza grała przeciw zespołowi z innego miasta, kibicowaliśmy kaliszanom, ale kiedy odbywał się mecz między Prosną a Makabeuszami, kibicowaliśmy Makabeuszom. Gdy, nie daj Boże, Żydzi wygrali, to kończyło się na mordobiciu i oczywiście musieliśmy bronić Żydów.

peccator | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Wzór pisarstwa historycznego. Dogłębna, bezstronna, uczciwa, oparta na ogromnym materiale źródłowym.

neniaa | 2016-08-06
Przeczytana: 10 sierpnia 2016