Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - zagłada - komunizm

Okładka książki Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - zagłada - komunizm Marek Jan Chodakiewicz
Okładka książki Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - zagłada - komunizm
Marek Jan Chodakiewicz Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
Żydzi komunizm holocaust
Inne

Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...
Okładka książki Arcana nr 163-164 Marek Baterowicz, Teresa Bochwic, Marek Jan Chodakiewicz, Krzysztof Dybciak, Tomasz Gabiś, Zygmunt Gizella, Henryk Głębocki, Wojciech Kudyba, Andrzej Nowak (historyk), Mariusz Olbromski, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko
Arcana nr 163-164 Marek Baterowicz, T...
Okładka książki Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Marek Jan Chodakiewicz, Olga Płaszczewska, Jan Ryszard Sielezin, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Andrzej Zybertowicz
Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Mar...

Analiza relacji polsko – żydowskich ze wszystkimi ich komplikacjami występującymi z obu stron. Jest to o tyle ważne, że w dyskusji publicznej narzuca się tylko jednostronny obraz „Polaków – antysemitów” , a np. Polskę przedwojenną porównuje się z III Rzeszą (albo z kolei sugeruje, że miała w czasie wojny podobny status jak Francja Vichy). Celuje w tym zwłaszcza tzw. „nowa szkoła holokaustu” (J.T. Gross, B. Engelking, J. Grabowski). Pomijają przy tym całą złożoność problematyki. W przypadku J. M. Chodakiewicza jego publikacja stara się spojrzeć na relacje z każdej możliwej strony, czerpiąc z wielu relacji, źródeł, żeby niczego nie pominąć. Pisze o kontrowersyjnych sprawach czy to w przypadku Żydów, czy Polaków. Praktycznie każdy rozdział może stanowić punkt wyjście do osobnej szczegółowej publikacji. Jest to o tyle ważne, że wiele kwestii nie zostało należycie zbadanych, zwłaszcza to co się działo na Kresach wschodnich II RP po 17 września ’39 r., (zachowania mniejszości narodowych, zwłaszcza Żydów). O tym, że jest to temat niewygodny, temat tabu pisał również Krzysztof Jasiewicz. Problem jest o tyle istotny, że żydowscy historycy oraz amerykańscy będący pod wpływem organizacji żydowskich w USA przedstawiają bardzo uproszczony obraz warunków panujących w okupowanej Polsce. Swoje tezy uogólniają na podstawie emocjonalnych relacji żydowskich, bez zapoznania się z argumentami drugiej strony. Skutkuje to często stawianiem tez bazujących nie na dowodach, czy rzetelnym zbadaniu danej sytuacji, lecz na swoich uprzedzeniach (taka perełka którą cytuje autor na str. 285: np. L. Dawidowicz: „,(…)większość z 30 mln Polaków nic nie zrobiła dla Żydów, z satysfakcją obserwując jak Niemcy rozwiązują ich problem żydowski”[takich perełek jest więcej, ale zachęcam do lektury], czy E. Mendelsohn). Owi historycy nie za bardzo zawracają uwagę na kolaborację Żydów i ich działania sprzyjające przeprowadzeniu Holokaustu. Problem ich podejścia do obiektywizmu w stosunku do trudnej przeszłości to nie tylko okres okupacji, ale również komunizmu. Ich proste podejście do śmierci Żyda po ’45 r., można zamknąć w jednym działaniu: automatyczne podciąganie pod (nie trudno zgadnąć ) antysemityzm, ignorując przy tym inne okoliczności, które mogły towarzyszyć tragicznym wydarzeniom (np. zwykły rabunek co w tym okresie nie stanowiło jakiegoś odosobnionego przypadku albo kolaboracja z NKWD). Do tego dochodzi pomijanie szerszego kontekstu danego przypadku, czy kompletny brak wiedzy o polskim podziemiu antykomunistycznym. Sam styl pisania o tym okresie na Zachodzie wiąże się ubieraniem go (jak to określa autor) w szaty „moralnego relatywizmu”, niektórzy żydowscy historycy nie potrafią (?) opisywać wydarzeń neutralnie, zapoznając się jednocześnie z różnymi źródłami. Używają przy tym języka naładowanego moralnie, emocjonalnego, wykluczającego dyskusję. Ponieważ obecnie tematyka poruszona w niniejszej publikacji wróciła ze zdwojoną siłą, podrasowana jeszcze polityką, ta książka bardziej zyskuje na tym, żeby się z nią zapoznać.

Wybitna, absolutnie obiektywna i wszechstronna praca poświęcona stosunkom Polsko - Żydowskim w latach 1918 - 1955. Zasmucać może cisza towarzysząca tej książce, brak promocji, kolejnych wydań. Tu nie było paryskiej hucpy, histerii, wywiadów dla światowych agencji i milionowych dotacji z budżetu państwa.
Najwyraźniej prawda źle się sprzedaje. A kto wie o tym, że już w 1940 roku niemiecka propaganda zaczęła rozpowszechniać pogłoski o rzekomym zbrodniczym polskim antysemityzmie i opiekuńczym charakterze działań władz hitlerowskich. Upiorne jest to, że po upływie 70 lat, poglądy te znalazły swych zaciekłych zwolenników wśród Żydów. Wśród historyków żydowskich na zachodzie i w USA dominował ton emocjonalnej nienawiści wobec Polaków i Polski. Zamiast obiektywnych, naukowych badań rozpowszechniano fałszywki, kłamliwe relacje i wspomnienia. Wszystko to było pozbawione wartości naukowej lecz odpowiednio nagłaśniane, szybko znalazło swych wyznawców. Autor nie unika trudnych tematów, w tym i polskiej winy i wszelakich podłości i zbrodni, ale wszystko to umieszczone jest w kontekście czasów, realiów, wydarzeń. Obejmuje całe spektrum koszmaru wojny, ludobójstwa i zatracenia człowieczeństwa. Książka ze wszech miar godna rozpowszechnienia, czytania i komentowania. Inaczej zaleją nas kolejne wypociny pseudo historyków, a prawda nie przebije się przez lawinowo mnożące się antypolskie kłamstwo.

Najwyraźniej prawda źle się sprzedaje. A kto wie o tym, że już w 1940...

Wzór pisarstwa historycznego. Dogłębna, bezstronna, uczciwa, oparta na ogromnym materiale źródłowym.

• Historia Polski
  • Judaica, Holocaust i okolice
  • 7) Historia: 5) 1918 - 1939
  • Historia.2.4. II WŚ

Dodaj cytat z książki Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - zagłada - komunizm