Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012

Wydawnictwo: Biały Kruk
978-83-7553-141-1
Polska, historia, satyra
historia

Na kartach tego dzieła poznajemy prof. Andrzeja Nowaka nie tylko jako wybitnego naukowca, historyka, sowietologa, ale też znakomitego erudytę, rasowego publicystę, a nawet subtelnego, acz ciętego satyryka. Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet strach. Czy my aby na pewno żyjemy jeszcze we własnym kraju? – to pytanie nasuwa się w trakcie lektury.

Autor przywołuje np. zapomniany dorobek myśli Zygmunta hr. Krasińskiego i Henryka Kamieńskiego; czyni to nie tylko z uwagi na ich przenikliwość, ale przede wszystkim – aktualność. Czyż nie brzmi to znajomo i złowieszczo: „będzie się popierać zepsucie obyczajów, ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją szlachetnym sercom, podłość będzie się nagradzać orderami i zaszczytami, lud ogłupiać wódką, szlachtę szlifami i stanowiskami, a na głowy tych, co będą stawiać opór, wyznaczy się cenę, aby rozprawić się z nimi w stosownej chwili”. Słowa te wyszły spod pióra Krasińskiego ponad 180 lat temu!

Piękną polszczyzną napisana książka w wielu miejscach wręcz wstrząsa Czytelnikiem, zmusza do przemyśleń i przewartościowań, do szukania narodowych, a więc chrześcijańskich korzeni. Utrwala narodową pamięć i uświadamia, jak straszną cenę trzeba płacić za jej utratę. „Strachy i Lachy„ to obraz współczesnej Polski z historią w tle, obraz odarty z wszelkiej, narosłej przez lata komunizmu politury. Takie dzieła powstają dziś nader rzadko – niczym car panuje bowiem wszechobecna, otaczana nabożnym kultem poprawność polityczna. Książka wręcz niezbędna w każdym patriotycznym domu.

źródło opisu: http://www.bialykruk.pl/product.php?cid=4&pid=423

źródło okładki: http://www.bialykruk.pl/product.php?cid=4&pid=423

Pearon | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

To intelektualna opowieść o nas Polakach, o mutacji polskiej pamięci, o próbach i metodach ciągłego zabijania polskości (jak również Polaków) oraz obawach ze strony wschodniego sąsiada.
To nie jest łatwa lektura, która dzięki trafnie dobranym źródłom otwiera oczy niedowiarkom: patrzcie to nasze… ale zapomniane. Zadziwiająco jak dużo ważnych faktów pozostaje poza naszą (powszechną) świadomością. Autor przywołuje je i zadaje trudne pytania o ojczyznę, o patriotyzm, o tradycje, o rodzinę, o przyszłość Polski. Jednak nie zostawia czytelnika samego sobie. Wiele rzeczy wyjaśnia, przypomina, upomina i z wyczuciem doprowadza czytelnika do dokonania wyboru.
Książka pomaga ogarnąć obecną rzeczywistość społeczną i polityczną. Nie mydli oczu, a je otwiera. Napawa obawą, ale też niesie nadzieję. Wiedza w niej zawarta powinna być obowiązkowa, tym bardziej, że polityczne metody zastraszania naszego narodu od dwóch stuleci się nie zmieniły.

To co teraz wyprawia się z naszym patriotyzmem,...

Konkwistadorrr | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Wcześniej z twórczością tego historyka byłem zapoznany przez publicystykę takich tygodników jak "Uważam rze" czy "Do rzeczy". Wiedziałem więc czego się spodziewać. Wcześniej też czytałem w Internecie kilka recenzji tej książki - generalnie same dobre opinie. Stało się tak, że "Strachy i Lachy" dzięki mojemu szwagrowi wpadły mi w ręce więc przeczytane i od razu napiszę, że książkę bardzo mocno polecam.
Kilka refleksji po niej.
Przede wszystkim to, że dość mocno przygnębia (nie tylko ta pozycja). Człowiek dobitnie sobie uświadamia kto rządzi tą biedną Polską od roku 1989. Wydaje się, że Polacy tylko z nazwy (to są moje wrażenia, nie autora). Książka ta to także przykład tego, że historia lubi się powtarzać. Wystarczy przeczytać o twórczości hrabiego Z. Krasińskiego czy mocno zapomnianego dziś Henryka Kamieńskiego (o którym się dowiedziałem właśnie przez prof. A. Nowaka), która to twórczość przedstawiona jest w "Strachach i Lachach". Historyk ten bardzo ciekawie przedstawia owe...

zbyszek | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia