Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur

Okładka książki Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur Heinrich Zimmer
Okładka książki Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur
Heinrich Zimmer Wydawnictwo: Rascher Verlag Zuerich filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Myths and Symbols in indian Art and Civilization
Wydawnictwo:
Rascher Verlag Zuerich
Data wydania:
1951-01-01
Data 1. wydania:
1951-01-01
Język:
niemiecki
Tłumacz:
E. W. Eischmann
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
567
443

Na półkach: , , ,

Tę książkę wyciągnęłam kiedyś z radością z najwyższej półki antykwariatu. Stojąc na drabince. W uniwersyteckiej dzielnicy Zurichu. "Indische Mythen und Symbole". Kilka lat później pojawiło się jej polskie tłumaczenie. Wróciłam do niej z przyjemnością. Już pierwszy raz czytając książkę niemieckiego indologa Heinricha Zimmera (pasję do Indii przekazał mu ojciec również indolog) żałowałam, że żył zaledwie 53 lata i nie zdążył więcej napisać. Z racji ucieczki z faszystowskich Niemiec napisał ją po angielsku. On profesor z niemieckiego Heidelbergu wędrował po Nowym Jorku z głową odwrócona ku starożytnym Indiom.
Lektura jej nie tylko pogłębia wiedzę o Indiach, oddając ich tajemnicę, ale i budzi we mnie refleksje o sobie, o przemijaniu, o tym, co jest najważniejsze, o powierzchni i głębi rzeczy. Zimmer przedstawia nam mity i symbole Indii
w pięciu rozdziałach:
- Wieczność i czas
- Mitologia Wisznu
- Strażnicy życia
- Kosmiczna igraszka Śiwy
- Bogini
Zawarto w nich to, co najważniejsze w hinduizmie. W zależności od wyznawcy wiarę, że podstawę bytu stanowi albo bóg Wisznu, albo Śiwa albo bogini.
Zimmer swą opowieść snuje wokół - niestety niezbyt wyraźnych - zdjęć rzeźb ilustrujące mity Indii. Wyławiałam na nich pamięć o tym, co widziałam w Elurze, Adżancie, Badami, Mahabalipuram i na Elefancie. Nanosząc nowe nazwy na swoją mapę pragnień. Szczególnie te, które dotyczą Indii Mniejszych tzn. Indochin.
Każdy z pięciu rozdziałów ma swoje tematy, które zaciekawiają już samym tytułem, jak np wody istnienia, wody nieistnienia, czy pochód mrówek (piękna, przejmująca opowieść o przemijaniu i znikomości naszego ego).
Niektóre symbole związane z Indiami same się narzucają. Święte rzeki, słoń, wąż, lotos, czy taniec. Czytało mi się jednak o nich z dużą ciekawością. Aż trudno wybrać, o czym wspomnieć:
- odniesienia do Chrystusa Dobrego Pasterza w powiązaniu z Śiwą w aspekcie łagodnym, Paśupati, pasterza zwierząt dzikich i oswojonych. Do jego trzody należą dusze ludzi
- o twarzy Buddy, dla samego spojrzenia w którą warto sięgnąć po tę książkę Zimmer pisze "Przedmiot ten niewiele większy od dłoni, kompletnie zżarty przez czas, ziemię i deszcz, kruchy i cienki, jak jesienny liść, należy do najlepiej przemyślanych i uroczystych masek Buddy - zapiera dech swym milczeniem i spokojem. Mimo że doskonale rozumie cierpienia wszystkich istot i dostrzega ich przyczynę, sam jest poza cierpieniem. Objawia zbawczą mądrość. Kruchość wszystkich śmiertelnych stworzeń i rzeczy - sama w sobie najgłębsza przyczyna cierpienia - przeniknęła i przeobraziła tę nieopisaną twarz i niemal ją zniszczyła. Ona jednak trwa nadal - uwydatniona jeszcze materią skorodowanej płytki: widoczne na niej rysy oblicza wyniosłą obojętnością i spokojem unicestwiają moce cierpienia i rozkładu".

Tę książkę wyciągnęłam kiedyś z radością z najwyższej półki antykwariatu. Stojąc na drabince. W uniwersyteckiej dzielnicy Zurichu. "Indische Mythen und Symbole". Kilka lat później pojawiło się jej polskie tłumaczenie. Wróciłam do niej z przyjemnością. Już pierwszy raz czytając książkę niemieckiego indologa Heinricha Zimmera (pasję do Indii przekazał mu ojciec również...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Po niemiecku
    1
  • Indie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur


Podobne książki

Przeczytaj także