Niezbędnik Inteligenta, nr 1/2015, Bioetyka

Wydawnictwo: Polityka
bioetyka
czasopisma
cranberry

Gwałtowny postęp w naukach biologicznych i medycznych niesie ludzkości nie tylko nadzieję, ale i mnóstwo zagrożeń. Stajemy przed trudnymi do rozstrzygnięcia problemami, które na naszych oczach prowokuje rozwój biotechnologii, genetyki, transplantologii czy choćby leczenia podtrzymującego życie. Na wiele pytań trudno samemu znaleźć odpowiedź, a codzienność dostarcza stale nowych dylematów. Czy dyskutowany obecnie w Polsce projekt ustawy o in vitro uwzględnia status moralny najwcześniejszych form ludzkiego życia i w wystarczającym stopniu zabezpiecza embriony? Czy dopuszczona właśnie prawem w Wielkiej Brytanii nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego, dająca szansę na urodzenie dziecka trojga rodziców, to początek tworzenia ludzkich hybryd? Na którym etapie kształtowania zarodka ingeruje antykoncepcja i gdzie zaczyna się jej poronne działanie? Jakie są granice autonomii umierających niemowląt? Kto powinien decydować o zaprzestaniu daremnej terapii nieuleczalnie chorych? Albo o wyborze płci – która definiuje się nie w momencie narodzin, lecz dojrzewania? Czy określenie śmierci wymaga uszczegółowienia, by nie było wątpliwości, że narządy do przeszczepu nie są pobierane od osób, w których tli się życie?
W tym wydaniu „Niezbędnika Inteligenta” odpowiadamy na te i inne pytania, które są dziś przedmiotem najgorętszych sporów naukowych, światopoglądowych i politycznych. Oddajemy w Państwa ręce kompendium wiedzy, którą dzielą się znakomici autorzy: wybitni bioetycy, filozofowie, lekarze oraz dziennikarze POLITYKI.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

cranberry | 2016-05-27
Przeczytana: 25 maja 2016

To dobry numer i porusza tematy, od których zazwyczaj się ucieka, ale jest to złudna ucieczka. Warto przeczytać, nawet jeżeli nie podziela się wszystkich poglądów prezentowanych przez autorów, zwłaszcza że wydają mi się one być przedstawione w niezwykle wyważony sposób (może poza jednym artykułem, gdzie też autor po prostu mówi, co myśli, a trudno mu to mieć za złe).

Co mnie zdziwiło, to że czytałam już wcześniej cokolwiek o chyba wszystkich poruszonych tematach, czyli ku mojemu zdziwieniu okazało się, że interesuję się bioetyką. Tak, wygląda na to, że się interesuję.