O filozofii średniowiecznej

E. Wende i S-ka
1910-01-01
1910-01-01
Filozofia filozofia średniowieczna

Bardzo skrótowe opracowanie tematu. Początek to starożytność, na której Wieki Średnie bazowały, kilka najważniejszych myśli i potem stopniowe przesuwanie się po kolejnych etapach (rozwój, szczyt i upadek) filozofii średniowiecznej. Zaletą jest historyczne ukazanie niektórych ruchów i ich ścieranie się oraz przybliżenie najważniejszych przedstawicieli. Na plus również barwny język.
Choć autor był zadeklarowanym antyklerykałem to w podsumowaniu przyznał coś co dziś wielu ludziom zdaje się umyka:

"Gdyby nie ścisłe zespolenie nauki Chrystusowej z pojęciami filozofii greckiej, wędrówka ludów byłaby stanęła wprost wobec wysoko rozwiniętej cywilizacji starożytnej, a ludy, biorące w tej wędrówce udział, niezdolne do przyswojenia sobie tej cywilizacji, byłyby ją zmiażdżyły i przyprawiły o ostateczną zagładę"

Pracę przeczytałem za darmo dzięki serwisowi Wolne Lektury.

Odjęłam punkt za ograniczenie się autora do minimum, jeśli chodzi o wykładnię stricte filozoficzną - książka bardzo skupia się na aspekcie historycznym (co jej zresztą doskonale wychodzi).

• Filozofia
  • Wykłady
  • Historia - średniowiecze
  • E-booki
  • 0-200

Dodaj cytat z książki O filozofii średniowiecznej