rozwiń zwiń

Wiedźmin na kolekcjonerskiej monecie

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.11.2019

Na rewersie sceny znane z książek Andrzeja Sapkowskiego, a na awersie zamek w Cintrze i… angielska królowa Elżbieta II. Mennica Gdańska wyemitowała monety z wizerunkiem Wiedźmina.

Wiedźmin na kolekcjonerskiej monecie

Geralt z Rivii znalazł się na dwóch monetach wyemitowanych przez Mennicę Gdańską. Dwuuncjowa, wyceniona na 1399 złotych, wybita została z 62,2 gramów srebra próby 999. Na rewersie przedstawiony został Geralt, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Wiedźmiński miecz platerowany został czystym złotem, zaś czarodziejka z Vengerbergu posiada kolorową kulę wydrukowaną na drukarce 3D. Na awersie, oprócz wizerunku Jej Królewskiej Mości i nominału 5 dolarów Niue, są atrybuty Geralta – miecze i symbol wilka – oraz ornamenty zamku w Cintrze. Nakład kolekcjonerskiej monety to tylko 2000 egzemplarzy. 

Za wykonaną z kilograma czystego srebra monetę o nominale 50 dolarów Niue chętnym przyjdzie zapłacić blisko 14 tysięcy złotych. Na rewersie wybitej w nakładzie 200 sztuk monety o średnicy 100 mm znalazła się jedna z najważniejszych scen z opowiadania „Ostatnie życzenie”, w której to Jeż Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę. Awers zaś to moment przyjazdu Geralta do zamku w Cintrze. W okiennicach umieszczone zostały dwa agaty imitujące prześwitujące przez zamkowe okno niebo. 

Jak mówi Izabela Lemańczyk, specjalistka ds. marketingu Mennicy Gdańskiej, zainteresowanie monetami jest duże, a zamówienia spływają nie tylko z Polski, ale również z Włoch czy Stanów Zjednoczonych. Każdy element monety i każdy z wizerunków postaci konsultowany był z Andrzejem Sapkowskim. 

Powstałe na motywach pierwszego z tomów opowiadań numizmaty są dopiero początkiem serii. Izabela Lemańczyk zdradza, że dwuuncjowa seria będzie odnosiła się do kolejnych wiedźmińskich książek, zaś jej większa siostra będzie zawierała najważniejsze sceny opowieści o Geralcie. 

Wiedźmińskie monety są również… pełnoprawnym środkiem płatniczym. Można nimi z powodzeniem zapłacić na atolu koralowym Niue. Na położonej w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego wyspie 5$ powinno wystarczyć na zupę Miso w popularnej restauracji Kaiika. Zaś 50-dolarowa moneta pozwoli w tym samym miejscu na dwudaniowy obiad.

Co ciekawe, nie są to jedyne książkowe monety dostępne za pośrednictwem Mennicy Gdańskiej. Czytelnicy-numizmatycy mogą zakupić również monety z postaciami z „Harry'ego Pottera”, „Gry o tron”, a nawet z marvelowskimi superbohaterami. 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grzegorz 12.11.2019 18:18
Czytelnik

Scena z Jeżem pochodzi z opowiadania "Kwestia ceny", poprawcie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 08.11.2019 15:51
Czytelnik

Dwudaniowy obiad za 14 klocków. :D I pewnie znajdą się kretyni gotowi to kupić.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Michał Nosorowski 21.11.2019 23:38
Czytelnik

Ja kupiłem, by sprzedać drożej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 22.11.2019 13:20
Czytelnik

Takie podejście to rozumiem. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 08.11.2019 12:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post