Cedr Libanu. Święty Charbel Makhlouf Mnich i pustelnik.

Okładka książki Cedr Libanu. Święty Charbel Makhlouf Mnich i pustelnik. Salvatore Garofalo
Okładka książki Cedr Libanu. Święty Charbel Makhlouf Mnich i pustelnik.
Salvatore Garofalo Wydawnictwo: Wydawnictwo AA religia
religia
Il Profumo di Libano
Wydawnictwo AA
2015-01-01
2015-01-01
Katarzyna Artzt
Charbel Makhlouf mnich eremita święty Liban

Wspaniała książka przybliżająca egzotyczny dla nas Liban a jednocześnie przedstawiająca życie mnichów - mam wrażenie jednych z ostatnich - żyjących według najprostszych reguł a będących bardzo blisko Boga. Niewiele jest informacji o samym bohaterze jednak to co udało się autorowi zebrać daje wiele do myślenia. Gorąco polecam.

Nie wierzyłem gdy św.p ksiądz Pawlukiewicz mówi, że najtwardszymi ludźmi na ziemi byli święci mężowie kościoła, aż w końcu zaczęłam czytać ich biografie. Tytani pracy, posłuszeństwa, pokory, silnej woli i niezłomności. Naprawdę wiele można się od nich nauczyć.

Biografia ta przybliża nam świat, w którym przyszło żyć św. Charbelowi. Przenosimy się do Libanu, państwa na Bliskim Wschodzie w góry, do klasztoru Annaya, gdzie żył Charbel - cichy, milczący, posłuszny pustelnik. Życie Charbela było całkowicie poświęcone Bogu i służbie Kościołowi. Zachowywał post(prawie całe życie),ubierał się najgorzej jak mógł, a w jego celi można było ujrzeć kilka książek i nie wyrafinowane łóżko. Po śmierci z ciała Świętego wydobywał się cudowny olej przez 50 lat wypłynęło go 19 litrów i 764 gramy. Jest to najlepsza z biografii dotyczących tego wielkiego świętego. Polecam ją serdecznie.

,,My ludzie małej wiary i słabych cnót , dziwimy się nieludzką surowością , życiem w odsunięciu od świata , w całości spalonym w modlitwie i pokucie. Z pozoru życie to mogło by wydawać się bezużyteczne. Tym większe będzie nasze zdziwienie, gdy przekonamy się, że ten rodzaj ludzi nie wyginął, lecz po upływie piętnastu stuleci powraca w postaci libańskiego eremity Charbela. Podobnie jak cedry Libanu, które od tysiącleci zielenieją na ,, Białej Górze ''.

Niezwykła książka , która potrafi w jakiś tam sposób nakreślić niezwykły żywot człowieka świętego, jakim był Charbel Makhlouf. Człowiek , który czcił Boga w każdej minucie, w każdej sekundzie swojego życia. Człowiek który całe swoje życie oddał w ręce Boga. Człowiek, który zobaczył Stwórcę jeszcze za życia. Kiedy się modlił był bardzo blisko Pana Boga. Był tuż obok.

Przeczytane, żeby zrozumieć...........i nie tylko. Nie ma tego dużo, informacje są skąpe, ale jak dla mnie to jest bardzo dużo. W sam raz.....

Mało wiemy o świętym Charbelu. Książka też nie powie nam dużo więcej. Jednak dzięki niej można zrozumieć dlaczego ktoś tak nie znany, staje się coraz sławniejszy. Katolikom przybliża także braci w wierze maronitów. Specyfikę Kościoła Wschodniego, różnicę pomiędzy znanym powszechnie Kościołem Zachodnim, ich duchowością i liturgią.

Dość ciekawie napisana biografia świętego. Poza samym życiem Charbela opisano również tło historyczno-kulturowe, co pomaga wyobrazić sobie okoliczności życia pustelnika.

• Audiobooki
  • Duchowość, mistyka
  • 2019!
  • Wiara, duchowość, religia
  • Bóg, Religia, Kościół

Dodaj cytat z książki Cedr Libanu. Święty Charbel Makhlouf Mnich i pustelnik.