Cromwell. Tank Power vol. CXIX 373

Wydawnictwo: Militaria
9788372193735
LubimyCzytać

Brytyjskie czołgi szybkie Mk VIII A27M "Cromwell" weszły na szeroką skalę do uzbrojenia alianckich wojsk pancernych tuż przed lądowaniem w Normandii. Brały udział w zmaganiach pancernych na terenie Francji latem 1944 roku.Konstrukcja czołgu wywodziła się, z opracowanej wcześniej rodziny czołgów szybkich Mk III (A13), Mk IV i Mk IVA (A13 Mk II i Mk IIA), Mk V "Covenanter" (A13 Mk III) i wreszcie najbardziej znanego Mk VI A15 "Crusader". Jednak najbliższe konstrukcyjnie "Cromwellowi" czołgi to A24 "Cavalier" i A27L "Centaur". Czołgi szybkie Mk VIII A27M "Cromwell" były używane w polskich jednostkach pancernych (PSZ) stacjonujących na terenie Wielkiej Brytanii w latach 1944 - 1945.W pierwszej części monografii zostaną omówione wersje produkcyjne czołgu oraz plany, zamieszczony opis techniczny i fotografie pojazdów muzealnych, natomiast w drugiej części zostanie przestawiony opis działań bojowych z udziałem tego czołgu.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!