Kultura. Cywilizacja. Barbarzyństwo

Wydawnictwo: Instytut Kulturoznawstwa UMCS
LubimyCzytać

Niniejszy zbiór esejów przedstawia zarys antropologii kulturowej (Homo Inquietus), filozofii kultury oraz filozoficznej futurologii, mających być inspiracją do myślenia o optymistycznej historiozofii czasów minionych i przyszłych.Tym, czego najbardziej brakuje naszym przyziemnym czasom, jest wizja, czyli - Jak powiada autor - "błysk wyobraźni". Jego koncepcja to przejaw takiego błysku. Ludziom przyziemnym i jedynie naziemnym może się ona wydać nierealna. Jednakże kryterium realności to nie po prostu płaski realizm, który doprowadził do obecnej fali barbarzyństwa; wszyscy wielcy twórcy autentycznej kultury podejmowali się "szalonych czynów". Bowiem to w szaleństwie jest metoda na przezwyciężenie ociężałości myśli i ducha, będących pochodną przyciągania ziemskiego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!