Finanse behawioralne. Modele

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse
LubimyCzytać

Jeszcze nie tak dawno powszechnie uważano, że inwestorzy operujący na rynkach finansowych zachowują się w sposób racjonalny, niczym kultowy Terminator, w którego postać wcielił się A. Schwarzenegger. Koniec lat 70. XX w., kiedy to pojawiła się teoria perspektywy, pokazał, że tak nie jest. Narodziły się finanse behawioralne cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Ba, coraz więcej efektów nie tylko związanych z rynkiem kapitałowym można wytłumaczyć za pomocą teorii wywodzących się z tej dziedziny finansów. Przeglądając dostępne książki na polskim rynku wydawniczym, można odnieść wrażenie, że finanse behawioralne należą do humanistycznego nurtu nauk ekonomicznych. Nic bardziej błędnego! Na świecie pojawiło się wiele różnego rodzajów modeli, których autorzy starają się opisać zachowania inwestorów tak odmienne od modelu inwestora racjonalnego, który stworzyli D. Ricardo i A. Smith. I właśnie o tym jest ta książka – o modelach stosowanych w finansach behawioralnych. Niektóre z nich wydają się całkiem banalne, podczas gdy inne – mocno zaawansowane matematycznie. Za pomocą tych modeli stało się możliwe wytłumaczenie określonych efektów w postępowaniu inwestorów, a także niektórych anomalii występujących na rynkach finansowych. Książka stanowi następny krok w edukacji tych inwestorów, którzy mieli już możliwość zaznajomienia się z podstawami finansów behawioralnych, a chcieliby wejść w to zagadnienie głębiej. Znacznie głębiej. Mam nadzieję, że publikacja ta okaże się inspiracją do powstania nowych prac magisterskich i doktorskich w tym właśnie obszarze.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!