Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia

Okładka książki Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia Grzegorz Górny
Okładka książki Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia
Grzegorz Górny Wydawnictwo: Rosikon Press religia
religia
Rosikon Press
2014-01-01
2014-01-01
9788362981960
Starożytność Chrześcijaństwo Historia Kościoła Wczesne chrześcijaństwo Boże Narodzenie Epifania Święta chrześcijańskie Trzej Królowie

Przystępnie napisany, bogato ilustrowany tekst o Objawieniu Pańskim. Oceniła bym go nawet wyżej, gdyby nie to, że znalazłam błąd rzeczowy i to w odniesieniu do tekstów biblijnych, które bardzo łatwo sprawdzić. I teraz się zastanawiam na ile mogę wierzyć informacjom z zakresu historii czy astronomii, które zweryfikować trudniej...

Książka opowiada o Bożym Narodzeniu. Parę ciekawostek. Ładnie wydana.

Książka opowiada o Bożym Narodzeniu. Parę ciekawostek. Ładnie wydana.

"Trzej królowie, dziesięć tajemnic" to całkiem przyjemna lektura na okres około-bożonarodzeniowy. Napisana jest prostym, przystępnym językiem i wzbogacona pięknymi ilustracjami, głównie przedstawiającymi miejsca, budowle i dzieła sztuki związane z tematem Mędrców ze Wschodu. Każdy rozdział wypełniony jest interesującymi ciekawostkami historycznymi.

Oceniłabym tę książeczkę znacznie wyżej, gdyby nie to, że jest wyraźnie pisana pod tezę. Autor chce za wszelką cenę udowodnić czytelnikowi, że nie tylko każde słowo Biblii, ale też cała tradycja katolicka są całkowicie zgodne z prawdą historyczną. Jego argumentacja jest momentami mocno naciągana albo wręcz kontrfaktyczna. Na przykład upieranie się, że Jezus naprawdę urodził się 25 grudnia, a ustalenie takiej daty świąt Bożego Narodzenia nie ma nic wspólnego z obchodzonymi powszechnie w tym dniu świętami pogańskimi, zasługuje tylko na uśmiech politowania.

Podsumowując, książka Grzegorza Górnego najbardziej zapewne przypadnie do gustu konserwatywnym katolikom. Cała reszta sama musi zdecydować, czy garść ciekawostek historycznych i pięknych ilustracji jest warta mierzenia się z naciąganymi tezami i agresywną argumentacją autora.

Oceniłabym tę książeczkę...

Pięknie wydana mała książka o ciekawej i dotyczącej każdego z nas tematyce. Dodatkowo uzupełniona ilustracjami cennych dzieł sztuki. Książka napisana językiem prostym i przystępnym, wzbogacona licznymi anekdotami oraz cytatami ważnych osobistości teologii katolickiej, tj. Benedykt XVI czy ks. prof. Chrostowski.

Na półkach: , , , , , ,

W przypadku tej książki więcej wspólnego z jej treścią ma nie tytuł ale podtytuł. To nie Trzej Królowie stoją w centrum, ale tajemnica Bożego Narodzenia jako całość. Słowo „tajemnica” jest tu bardzo na miejscu, bowiem skąpy przekaz ewangeliczny nie daje odpowiedzi na wiele pytań związanych z narodzinami Chrystusa. Trudno określić książkę Górnego mianem pracy naukowej, niemniej przywołuje on wiele opinii badaczy, którzy starali się rozwikłać niejasności związane z Bożym Narodzeniem: jego datę, miejsce, okoliczności astronomiczne, przybycie mędrców. Zaczyna od tekstów różnych Ojców Kościoła i dociera aż do współczesnych uczonych (rzecz ważna, bynajmniej nie tylko chrześcijańskich),których badania zdają się potwierdzać przekaz Mateusza i Łukasza. Obok tekstu odautorskiego pojawiają się co jakiś czas wybrane cytaty różnych teologów, ale też przedstawicieli innych nauk, które dotyczą omawianego tematu. Jak zwykle ogromną mądrością wyróżniają się tu słowa Benedykta XVI. Trzeba też zwrócić uwagę na bardzo dużą liczbę pięknych ilustracji, zwłaszcza różnych dzieł malarstwa biblijnego. Byłem ciekaw, czy Autor należycie przedstawi ważne w historii Trzech Króli/Magów elementy zaratusztriańskie, ale tu ograniczył się wyłącznie do bardzo ogólnych konstatacji. Ogólnie rzecz biorąc całkiem niezła i bardzo przystępnie napisana książka.

Tomasz Babnis

• Poszukuję
  • Wiara święta
  • Świąteczne - Boże Narodzenie
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Wiara

Dodaj cytat z książki Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia