Oddziały specjalne Żandarmerii Wojskowej

Wydawnictwo: Bellona
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Autor opisuje historię oddziałów specjalnych Żandarmerii Wojskowej, ich formowania, szkolenia, wyposażania, a także ich udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie i Kongo. "Przypomina sobie, jakie kłody rzucano mi pod nogi, gdy tworzyłem GROM i poprosiłem zrzeszonych w Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych komandosów, aby zgłosili się do generała Packa jako...

"Przypomina sobie, jakie kłody rzucano mi pod nogi, gdy tworzyłem GROM i poprosiłem zrzeszonych w Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych komandosów, aby zgłosili się do generała Packa jako instruktorzy. Zaimponował mi zapał Generała, ale najbardziej zaimponowali mi jego żołnierze, gdy po raz pierwszy zobaczyłem ich podczas ćwiczeń."

Twórca i były dowódca GROM-u gen. bryg. Sławomir Petelicki

"Nie znam inne formacji, która w dwa lata po rozpoczęciu formowania byłaby w stanie zrealizować w tak znakomity sposób prestiżową dla Polski misję w Kongu, jak uczynili to komandosi w szkarłatnych beretach. To efekt ciężkiej pracy dowódców, zwłaszcza gen. Bogusława Packa przełamującego bariery niemożności, żołnierzy oraz przemyślanej koncepcji tworzenia i szkolenia tych elitarnych jednostek."

Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, były dowódca GROM-u gen. bryg. Roman Polko.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=2573

Garbaty-Aniol11 | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Pierwsza i jedyna tego typu monografia jednostek specjalnych (interwencyjnych),
polskiej Żandarmerii Wojskowej.
Jej wyjątkowość polega na tym że wyszła z pod pióra ich pomysłodawcy i twórcy generała Packa.
Książka dobra choć jak dla mnie, nie równa. Po ciekawym wprowadzeniu, opisującym tworzenie jednostek (dobór kadr, wybór miejsca stacjonowania, założenia dotyczące zakresu działań) kształtowaniu się jej charakteru, przychodzi część o misjach zagranicznych w których OSŻW brały udział. Bałkany, Afganistan, Kongo, Irak, zawsze w pierwszej linii. To mocne strony monografii.
I po tym wszystkim czar pryska. Rozdziały o sprzęcie, uzbrojeniu i wyposażeniu, zostały potraktowane przez autor po macoszemu. Bardzo lakoniczne opisy i brak fotografii lub choćby rysunków, rozczarowały mnie najbardziej.
Wątek poruszający nabór kandydatów i ich selekcję też mógłby być treściwszy.

Na drugim biegunie, przemawiającym na korzyść książki są jednak wplecione w tekst, relacje członków OS-ów, kadry...

spec_johny | 2015-08-04
colonelsmith | 2015-06-10