Oddziały specjalne Żandarmerii Wojskowej

militaria, wojskowość
Bellona
2007-06-18
2007-06-18
Żandarmeria wojna wojsko oddział specjalny monografia

Pierwsza i jedyna tego typu monografia jednostek specjalnych (interwencyjnych),
polskiej Żandarmerii Wojskowej.
Jej wyjątkowość polega na tym że wyszła z pod pióra ich pomysłodawcy i twórcy generała Packa.
Książka dobra choć jak dla mnie, nie równa. Po ciekawym wprowadzeniu, opisującym tworzenie jednostek (dobór kadr, wybór miejsca stacjonowania, założenia dotyczące zakresu działań) kształtowaniu się jej charakteru, przychodzi część o misjach zagranicznych w których OSŻW brały udział. Bałkany, Afganistan, Kongo, Irak, zawsze w pierwszej linii. To mocne strony monografii.
I po tym wszystkim czar pryska. Rozdziały o sprzęcie, uzbrojeniu i wyposażeniu, zostały potraktowane przez autora po macoszemu. Bardzo lakoniczne opisy i brak fotografii lub choćby rysunków, rozczarowały mnie najbardziej.
Wątek poruszający nabór kandydatów i ich selekcję też mógłby być treściwszy.

Na drugim biegunie, przemawiającym na korzyść książki są jednak wplecione w tekst, relacje członków OS-ów, kadry dowódczej, szkoleniowców, osób które wpłynęły na kształt stworzonych jednostek, służących w kraju i za granicą, na straży bezpieczeństwa i porządku. Takie własnie zadania ma współczesna Żandarmeria i jej OS-y.

Pierwsza i jedyna tego typu monografia jednostek specjalnych (interwencyjnych),
polskiej Żandarmerii Wojskowej.