Doktor Strange: Bezimienna kraina poza czasem

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 72) | Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Wydawnictwo: Hachette Polska
Doctor Strange: A Nameless Land, a Timeless Time
9788328203136
WKKM, fantastyka, superbohaterowie
komiksy
vold

Złowrogi Baron Mordo powraca do uniwersum Marvela, tym razem wspomagany przez przerażającego Dormammu – razem zasieją strach w sercach śmiertelników. Doktor Strange, mistrz sztuk mistycznych, musi udaremnić zaklęcie złego maga. Zapraszamy w podróż do bezimiennej krainy poza czasem. Klasyczna saga stworzona przez legendarnych twórców: Stana Lee i Steve’a Ditko. Oryginalne zeszyty: Strange...

Oryginalne zeszyty:
Strange Tales(Vol. 1) #130-146 (marzec 1965 – lipiec 1966).

źródło opisu: Hachette, 2015

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/

Mateusz Kosiński | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Tylko dzięki geniuszowi Ditko przetrwałem tę lekturę.

Zazwyczaj czytanie starych komiksów Marvela jest dla mnie drogą przez mękę, do której zmuszam się z różnych powodów: przygotowuję się do recenzji filmu z MCU, szukam ciekawostek, chcę poznać origin postaci i tak dalej. I nie dzieje się tak ze względu na rysunki, bowiem te w wykonaniu mistrzów pokroju Kirby'ego czy Ditko bardzo ładnie znoszą próbę czasu (o kolorach nie można tego samego powiedzieć), czy całą masę anachronizmów (ciągła ekspozycja!) a o scenariusz.
Stan Lee jest po prostu grafomanem do siedemnastej potęgi i nawet najlepsze ilustracje tego nie ukryją, nie wspominając o tym, że te zeszyty zwykle są pełne rasizmu i seksizmu (to akurat czyni je ciekawymi, ponieważ dają świadectwo swoich czasów).
Wyobraźcie więc sobie moje zdziwienie, kiedy z marsową miną przystąpiłem do lektury "Doktor Strange: Bezimienna Kraina Poza Czasem" (film nadchodzi, wypada więc zrobić research) i okazało się, że bawię się przy tym tomie naprawdę nieźle! Poza fantastycznymi, onirycznymi...

Niestety, w tym komiksie nie ma nic, co mogłoby zainteresować i pozytywnie zaskoczyć. Czytałem go przez cztery dni, po kilka zeszytów - patetyczne i rozdmuchane teksty opisujące to, co postać aktualnie robi skutecznie utrudniały mi lekturę. Całą intrygę dałoby się zamknąć w kilku zeszytach.

rar | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Historia może trochę się zestarzała, ale oprawa graficzna to małe arcydzieło. Ciężko uwierzyć, że Ditko faktycznie nie zażywał żadnych podejrzanych specyfików podczas tworzenia tego albumu. Oprawa graficzna jest doskonała - psychodelia wylewa się z każdego kadru w niesamowity sposób pobudzając wyobraźnię czytelnika. Styl nie do podrobienia.

Rand | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Czytałem zeszyt po zeszycie przez dobry miesiąc, w międzyczasie przeczytałem parę innych komiksów. Czyta się ciężko i nieciekawie dosłownie nic nie potrafiło przykuć mojej uwagi na dłużej. Nie przepadam za starszymi komiksami ale jakoś dało się jeszcze je czytać jak:zmierzch mutantów czy narodziny ultrona, to nawet marvel początki ciekawszy był niż to. Zdecydowanie nie polecam.

talkingroot | 2015-09-06
Przeczytana: 04 września 2015

Dużo lepsze od wielu współczesnych produkcyjniaków.