rozwińzwiń

Między świętością a potępieniem Martin Scorsese i religia

Okładka książki Między świętością a potępieniem Martin Scorsese i religia Sławomir Bobowski
Okładka książki Między świętością a potępieniem Martin Scorsese i religia
Sławomir Bobowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego religia
406 str. 6 godz. 46 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Liczba stron:
406
Czas czytania
6 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
8322928318
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
462
173

Na półkach: , ,


„Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia” autorstwa Sławomira Bobowskiego, wykładowcy na Uniwersytecie Wrocławskim, jest monografią twórczości amerykańskiego reżysera, jednak skupiającą się przede wszystkim na jej profilu religijnym. Autor traktuje tu pojęcie „religii” bardzo szeroko – nie tylko jako zbiór wierzeń i obrzędów, ale jako zespół etycznych dylematów, w jakimś stopniu ocierających się o sferę sacrum. Wyszukuje w filmach Scorsesego motywów grzechu, występku, zła, moralnego odrodzenia. Bobowski zwraca uwagę czytelnika na unikatowość filmów Scorsesego, na pasję, z jaką reżyser realizuje swoje dzieła, podkreśla różnice w stosunku do innych obrazów poruszających podobne tematy. Kino Scorsesego jest przepełnione treścią, zmusza widza do aktywnego oglądania i myślenia – czytając tę książkę uświadamiamy sobie, o jak bardzo utalentowanym człowieku ona traktuje – człowieku, który potrafi „święte pierwiastki” ubrać w codzienne szaty. Autor analizuje wybrane pozycje z dorobku amerykańskiego artysty, poczynając od nakręconego w 1964 roku „It’s Not Just You, Murray!”, a kończąc na filmie „Aviator” z 2004 roku (do książki dołączona jest pełna filmografia obejmująca filmy do roku 2006). Filmy nie są omawiane chronologicznie – zamiast tego zostały podzielone na dwie kategorie – te, w których wątki sakralne wysuwają się na pierwszy plan i takie, w których tych wątków trzeba się intensywnie doszukiwać. Do pierwszej kategorii autor oczywiście zaliczył „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Jako, że ekranizację powieści Nikosa Kazantzakisa o tym samym tytule uważam za arcydzieło, tę część książki uznałam za najbardziej interesującą. Autor, obok dogłębnej analizy dzieła, tłumaczenia reżyserskich decyzji i cytowania fragmentów powieści Kazantzakisa, wykorzystanych (czasem z drobnymi zmianami) w filmie, przybliża czytelnikowi trudności, jakie musiał pokonać Scorsese, by spełnić swoje marzenie o ekranizacji tego kontrowersyjnego utworu literackiego. Protesty środowisk chrześcijańskich oraz odmowy wytwórni skutecznie wydłużały pracę i odsuwały nadzieję na pomyślne zrealizowanie projektu. Jednocześnie z interpretacji Bobowskiego czytelnik wyciągnie wniosek, że film Scorsesego w rzeczywistości uwydatnia cierpienie Jezusa i jest bardziej „święty” od „Pasji” Mela Gibsona. Moim zdaniem jednak, Sławomir Bobowski momentami zapędza się w swym poszukiwaniu głębi tam, gdzie jej po prostu nie ma. Przykładem na to jest rozbiór na czynniki pierwsze ewidentnie przeciętnego filmu, stojącego na półce obok innych z „klasy B” – „Przylądka strachu”. Dla mnie rozpatrywanie go w konotacjach religijnych jest po prostu śmieszne, ale może to ja podchodzę zbyt sceptycznie, a innych przekona porównanie Maksa Cady’ego do diabła.
Warto jeszcze zaznaczyć, że całość poprzeplatana jest wątkami biograficznymi, ułatwiającymi zrozumienie realiów panujących w świecie Martina Scorsesego, a także pozwalającymi na uchwycenie powodów, którymi kierował się reżyser kręcąc poszczególne filmy. Minusami są: skąpa ilość zdjęć dołączona na końcu książki oraz momentami zbyt dokładne streszczanie fabuły omawianych filmów, zwłaszcza, że monografia ta, w moich oczach, przeznaczona jest raczej dla osób dobrze zaznajomionych z twórczością amerykańskiego reżysera, niźli dla „początkujących fanów”. Potencjalnym czytelnikom więc sugerowałabym najpierw sięgnięcie po filmy Martina Scorsesego, a w następnej kolejności lekturę „Między świętością a potępieniem”, szczególnie, że tak zwany „spoiler” występuje tu nagminnie.


„Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia” autorstwa Sławomira Bobowskiego, wykładowcy na Uniwersytecie Wrocławskim, jest monografią twórczości amerykańskiego reżysera, jednak skupiającą się przede wszystkim na jej profilu religijnym. Autor traktuje tu pojęcie „religii” bardzo szeroko – nie tylko jako zbiór wierzeń i obrzędów, ale jako zespół etycznych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Teatrologia i filmoznawstwo
    1
  • Filozofia Psychologia Religia socjologia historia itp
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Między świętością a potępieniem Martin Scorsese i religia


Podobne książki

Przeczytaj także