Niebo i piekło melodramatu

Seria: Studia Filmoznawcze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
film, filmoznawstwo

Niebo i piekło melodramatu (Studia Filmoznawcze, t. 29) jest zbiorem prac poświęconych filmowemu melodramatowi, traktujących o melodramacie rodzinnym (problemu małżeństwa) jako gatunku w kinematografii hollywoodzkiej, japońskiej (ukazującej także przemiany społeczne w Japonii w latach trzydziestych XX w.), rosyjskiej, chińskiej i polskiej. Często są to adaptacje powieści i dramatów, w których oprócz wątków melodramatycznych ukazane jest tło społeczno-obyczajowe w różnych kulturach. Jeden artykuł w niniejszym tomie poświęcony jest nie melodramatowi, lecz erotyce w polskich filmach powstałych głównie w dekadzie lat osiemdziesiątych.

lolipop13 | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Tematem przewodnim tej publikacji jest melodramat. W tomie zebrano głównie teksty traktujące o wykorzystaniu melodramatu w kinie Wschodu (Japonii, Chin czy Związku Radzieckim). Filmy reprezentujące te kinematografię są egzotyczne i mogą w ciekawy sposób wykorzystywać i rozwijać gatunek melodramatu ze względu na swoją odmienność kulturową. Wykraczają one poza ramy gatunku wyznaczone w klasycznym kinie.

| 2015-07-05
drozdz | 2015-02-17