Niebo i piekło melodramatu

Seria: Studia Filmoznawcze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
film, filmoznawstwo

Niebo i piekło melodramatu (Studia Filmoznawcze, t. 29) jest zbiorem prac poświęconych filmowemu melodramatowi, traktujących o melodramacie rodzinnym (problemu małżeństwa) jako gatunku w kinematografii hollywoodzkiej, japońskiej (ukazującej także przemiany społeczne w Japonii w latach trzydziestych XX w.), rosyjskiej, chińskiej i polskiej. Często są to adaptacje powieści i dramatów, w których oprócz wątków melodramatycznych ukazane jest tło społeczno-obyczajowe w różnych kulturach. Jeden artykuł w niniejszym tomie poświęcony jest nie melodramatowi, lecz erotyce w polskich filmach powstałych głównie w dekadzie lat osiemdziesiątych.

| 2015-07-05
drozdz | 2015-02-17