Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia, filozofia, ewangelia
religia

Dzielenie się Ewangelią jest bardzo na czasie. I ten tomik (...) nie chce być jeszcze jednym owocem naukowej egzegezy, ale owocem refleksji mnicha, który od pół z górą wieku nie rozstaje się z Pismem Świętym. Autor będzie szczęśliwy, jeśli kogokolwiek wesprze w jego dążeniu do Światła w oparciu o karty Objawienia. (Ze wstępu) Jezus nawołuje do doskonałości w kontekście miłowania...

Jezus nawołuje do doskonałości w kontekście miłowania nieprzyjaciół. To chyba jedno z najtrudniejszych przykazań, nie spotykane w innych systemach etycznych. Ci, którzy je wypełniają, zwłaszcza gdy są bezwzględnie i okrutnie prześladowani, zyskują wielki podziw i uznanie. Czy tylko tyle? A jak to wygląda w przełożeniu na nasz dzień powszedni, na nasze relacje z bliźnimi, kiedy to nawet brat z siostrą potrafią w sądzie do upadłego walczyć o prawa, które wydają im się należne? (Mt 5,43–48)

źródło opisu: http://tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=980

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MoznaPrzeczytac | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Radość ewangeliczna to tomik refleksji biblijnych gdzie na 368 stronach ojciec Leon Knabit zebrał krótkie rozmyślania nad wybranymi fragmentami Ewangelii. Autor jest 86 letnim benedyktynem o niesamowitym poczuciu humoru i dystansie do swojej osoby. Na jego blogu możemy przeczytać że „Pan Bóg jest dowcipny, każdy się przekona bo stworzył żyrafę i Ojca Leona”.
Jest to książka, która motywuje do działania, przeczytasz w niej – „weź się do roboty”. Zachęca do pracy nad sobą: „gdyby Jezus zajrzał do mojego serca co w nim zobaczy?” oraz rozwoju osobistego – „trzeba rozpoznać swoje zadania życiowe”. Książka pokazuje, że Słowa Pisma Świętego nie są abstrakcyjne, że nie opowiadają jedynie o życiu ludzi sprzed ponad 2000 lat ale że są ciągle świeże i aktualne. Są uniwersalne i ponad czasowe. Autor w sposób prosty ale niebanalny tłumaczy, wyjaśnia, a może bardziej dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Słowa Bożego. Pokazuje, że żaden fragment, żadne słowo nie jest przypadkowe ale w nich...