Jak Stary Jaromir odnalazł skarb

Uczenie historii to uczenie życia. Wielki paradoks polega jednak na tym, że tę bardzo ważną dziedzinę wielokrotnie podawano manipulacji, dlatego bardzo ważne jest ciągłe prowadzenie badań i odkrywanie jak naprawdę wyglądała przeszłość oraz przekazywanie zdobytej wiedzy młodemu pokoleniu. To pomaga kształtować postawy patriotyczne i właściwe wzorce społeczne.
Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska w audiobooku „Historia dla dzieci” pomaga wprowadzić młodych słuchaczy w świat naszych zawiłych dziejów. Bohaterami ej opowieści jest dziadek i dwoje wnuków. Ich codzienność staje się pretekstem do poruszania ważnych kwestii, opowiadania o przeszłości. Legendy przeplatają prawdziwe wydarzenia, pomagają zrozumieć dawne życie oraz zrozumieć znaczenie wielu słów. Wśród znanych postaci z naszych dziejów znajdzie się Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory, Tadeusz Kościuszko, św. Kinga, Władysław Łokietek. Każda z opowieści jest alegoryczna. Do historii wprowadzają nas bajki. Są to historie o krawcu, który z powodu niezdecydowania klientki i pośpiechu uszył szatę, która się rozpadła, o lwie kochającym wolność i słońce, o zaklętym wiarusie pomagająca lepiej zrozumieć 123 lata niewoli, o rybaku, który musiał zrezygnować z życia nad morzem i wyjechać z dala od domu, aby mieć za co utrzymać rodzinę, o dobrej królowej ratującej górników, a także zaletach bycia małym. Autorka pozwala nam poznać klimat minionych czasów, zdobyć wiedzę na temat przemijających zawodów i zwyczajów, poznać zależności polityczne.
Podział na role oraz wprowadzenie elementów znanych z codzienności dzieci sprawia, że są to bardzo przyjemne w odbiorze słuchowiska. Do tego autorka przemyca bardzo wiele pozytywnych postaw społecznych. Za pomocą opowieści pokazuje, że nie należy wyśmiewać się z mniejszych, nie wolno być złośliwym, dobrze wiedzieć, do czego dążymy, inwestować w naukę, pracować dla kraju, być gotowym na emigrację i pomagać innym.
Słuchanie słuchowisk ma jeszcze tę zaletę, że pomaga rozwijać komunikatywność przez wspomaganie jednego z jej ważnych elementów: umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Do tego potrzebna jest koncentracja, która przyda się także w przypadku czytania, pisania, codziennej rozmowy. Warto po każdej opowieści zachęcić dziecko do opowiedzenia nam o czym była, innym razem jakie wyciągnęło wnioski albo po prostu spytać o czyny określonego bohatera. Dzięki takim prostym ćwiczeniom nasza pociecha nauczy się uważnie słuchać i formułować jasne komunikaty. Te umiejętności z kolei wzmacniają pewność siebie nie tylko w szkole, ale i w grupie rówieśniczej, która ma znaczący wpływ na postępy naszego dziecka w nauce. Do tego na pewno taka umiejętność przyda się w życiu dorosłym, ponieważ osoby ładniej i bardziej jasno wypowiadające się (chociaż mam wrażenie, że polityków to nie dotyczy) są lepie oceniane.
Zainteresowanych słuchowiskami zapraszam na stronę www.historiadladzieci.pl, gdzie można bezpłatnie pobrać lub odsłuchać bajki.

Agnieszka...

• FORMA: Utwory dramatyczne