Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana

Wydawnictwo Poznańskie
2014-10-22
2014-10-22
Rzym

Postanowiłem zacząć poszerzanie wiedzy o świecie starożytnym od tej książki i nie zawiodłem się, idealne wprowadzenie do poznawania historii Rzymu

Nareszcie poznałem zarys jak wyglądało Imperium Rzymskie! Teraz można się zagłębić w pojedyncze okresy czasu :)

Ostatnia z przeczytanych przeze mnie książek z serii starożytnej @wydawnictwo_poznanskie "Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana" to ściśle publikacja historyczna.
Autor dość ciekawie opowiada, jak to się stało, że mała, nic nie znacząca osada przeobraziła się w potęgę ekonomiczno-militarną rozciągającą się na trzy kontynenty; jak to się stało, że Imperium Rzymskie stało się jednym z najbardziej postępowych, światłych i błyskawicznie rozwijających się cywilizacji starożytności.

Thomas R. Martin na tym nie kończy, bowiem doskonale łącząc wątki pokazuje, co powodowało wewnętrzne przeobrażenia, sprowadzające tę starożytną potęgę ostatecznie do upadku i rozpadu na nowe twory państwie, jednak czerpiące garściami ze spuścizny rzymskiej. Do dzisiaj w przeróżnych aspektach życia widać echa rzymskiego wpływu.

Autor, moim zdaniem, wyczerpująco opisał wpływy kultur Greckiej i Etruskiej na kształtowanie się republiki rzymskiej. Ciekawie przedstawił przenikanie się tradycji, konkurowanie religii, modelowanie struktury społeczeństwa i rzymskich wartości, kształtowanie się oraz egzekwowanie prawa. Dokładnie przedstawił wyłanianie się republiki rzymskiej, złoty wiek imperium za panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej, wpływ na senat i możnych oraz faktycznie sprawowaną władzę princepsów czyli cesarzy, kryzysu wczesnego cesarstwa, czasy Jezusa oraz chrystianizacji późnego cesarstwa, wieńcząc ostatecznie historię migracjami barbarzyńców i rozpadem Imperium.

Momentami miałam jednak wrażenie, że czytam podręcznik do historii. Na szczęście większość książki napisana została nieprzytłaczającym językiem. Autorowi udało się przyciągnąć moją uwagę oraz wzbudzić we mnie zainteresowanie.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Dobra książka, ale do wstępnego wprowadzenia w świat Starożytnego Rzymu. Porównując tę książkę do poprzedniej czytanej przeze mnie - Wilkinson, Starożytny Egipt - śmiało mogę powiedzieć, że ta o Egipcie była napisana o wiele lepiej. Autor nakreśla nam powierzchownie jak wyglądało powstanie, budowa, rozwój i upadek Rzymu. Dobrze, że kolejne książki które mam na liście do przeczytania skupiają się na konkretnych wydarzeniach w Starożytnym Rzymie, ponieważ czuję niedosyt!

Stosunkowo krótka, przekrojowa książka o starożytnym Rzymie. Generalnie jest to przekrój chronologiczny, ale autor "wykorzystuje" niektóre rozdziały do opisów urzędów rzymskich albo życia codziennego. Wydaje się, że dzieje wczesnego Rzymu są trochę lepiej opisane niż późniejszego, generalnie mam wrażenie, że chociaż książka opiera się o wydarzenia polityczne, to są one potraktowane raczej skrótowo. Autor pokusił się też o krótkie streszczenie historii wczesnego chrześcijaństwa. Niektóre kwestie w książce są jednak zbyt mało rozwinięte, przez co wyglądają może trochę tendencyjnie. Tak jest np. z opisem zabicia Hypatii (brak jej powiązania z chrześcijanami) czy porzuceniem tytułu Pontifex Maximus przez Teodozjusza (wcześniej zrobił to już cesarz Gracjan, ale nie jest on wymieniony). Plus za obiektywność i brak narzucania anachronicznych opinii, minus za niejednokrotne powtórzenia tych samych treści. Generalnie książka jest jednak bardzo dobra do ułożenia sobie wiedzy albo na pierwszą książkę o Rzymie.

Podobnie jak w części o Grecji bardzo dużo wiedzy historycznej.

Podobnie jak w części o Grecji bardzo dużo wiedzy historycznej.

Rzym w amerykańskiej pigułce... Raczej słabe. Dla odświeżenia sobie informacji, nie do szybkiego zapoznania się z historią starożytnego Rzymu. Językowo słabe, mnóstwo krótkich zdań, których nie znoszę, ale wygląda na to, że autor starał się zachować neutralność, więc plus.
Edytorsko – lipa. Po pierwsze to wznowienie, nie ma co się ekscytować „nową” serią starożytną od WP. Po drugie książeczka ma 300 stron, naprawdę zapłaciłabym za jeden arkusz więcej, żeby stopień pisma był o punkt większy! Z lupą trzeba czytać. A jeszcze momentami jakby tonera zabrakło w maszynie...
Podsumowując, i treściowo i fizycznie, to bardziej broszura niż książka.

Nie jest to książka naukowa... i bardzo dobrze. Wiele osób nie chciałoby pewnie sięgać po takie pozycje... Tutaj natomiast nie ma przytłoczenia wiedzą i źródłami, ale jest solidna porcja wiedzy o powstaniu, rozwoju i upadku Rzymu, która powinna być znana chyba każdemu Europejczykowi. Autor stworzył fajną pozycję popularnonaukową (nota bene lepiej się ją czyta niż jego książkę o starożytnej Grecji) - tak do "połknięcia" na plaży lub przy basenie. Oczywiście we Włoszech...😊

Podstawowe źródło wiedzy o Rzymie. Skierowana głównie dla początkujących. Mało ambitna książka.

Dość lekko podana historia Rzymu i jego upadku :)

Dość lekko podana historia Rzymu i jego upadku :)

• Historyczne
  • Do kupienia