Gorączka powstańczej nocy

Okładka książki Gorączka powstańczej nocy Maciej Łubieński, Michał Walczak
Okładka książki Gorączka powstańczej nocy
Maciej ŁubieńskiMichał Walczak Wydawnictwo: W.A.B. teatr
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
teatr
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-07-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-30
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328009851
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rzeczy dzieją się w Warszawie Błażej Brzostek, Aleksandra Cieślak, Wojciech Kuczok, Maciej Łubieński, Agata Passent, Monika Powalisz, Michał Walczak
Ocena 5,8
Rzeczy dzieją ... Błażej Brzostek, Al...
Okładka książki Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia. Tom 2 Mariusz Bieliński, Krzysztof Bizio, Magdalena Fertacz, Jacek Kopciński, Dorota Masłowska, Marek Pruchniewski, Zyta Rudzka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Tomczyk, Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek
Ocena 0,0
Trans/formacja... Mariusz Bieliński,&...
Okładka książki Echa, repliki, fantazmaty. Antologia nowego dramatu polskiego Michał Bajer, Jan Klata, Marek Kochan, Jacek Papis, Monika Powalisz, Maria Spiss, Michał Walczak, Szymon Wróblewski
Ocena 7,3
Echa, repliki,... Michał Bajer, Jan K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
162

Na półkach:

Niezłe, choć trochę się zestarzało.

Niezłe, choć trochę się zestarzało.

Pokaż mimo to

avatar
330
327

Na półkach: ,

Myślę, że tego typu tekst dużo bardziej zyskuje wykonany na żywo. Strasznie kuły mnie w oczy dokładne rymy, za którymi niezbyt przepadam, a które z rozmysłem zostały dobrane do bardzo prostych prześmiewczych piosenek. Widziałam też nagranie jednej z nich w wykonaniu aktorki z Pożaru w Burdelu i rzeczywiście ogromną rolę gra tutaj sposób ogrania takiego banalnego tekstu :)

Myślę, że tego typu tekst dużo bardziej zyskuje wykonany na żywo. Strasznie kuły mnie w oczy dokładne rymy, za którymi niezbyt przepadam, a które z rozmysłem zostały dobrane do bardzo prostych prześmiewczych piosenek. Widziałam też nagranie jednej z nich w wykonaniu aktorki z Pożaru w Burdelu i rzeczywiście ogromną rolę gra tutaj sposób ogrania takiego banalnego tekstu :)

Pokaż mimo to

avatar
232
152

Na półkach: , ,

Co roku pierwszego sierpnia w mediach wrze. Do telewizji zapraszani są ludzie, którzy będą mówić o dobrych i złych stronach powstania warszawskiego, bo podobno się na tym znają. Prowadzone są jakieś debaty i audycje, które nikogo nie obchodzą, a księgarskie półki zapełniają publikacje poświęcone temu zrywowi narodowościowemu, napisane przez ludzi, którzy też niby są od tego tematu ekspertami. I w ten oto sposób co roku wybuchają kontrowersje i kłótnie, czy powstanie było dobre/złe, potrzebne czy nie, bohaterskie/głupie, i tak dalej... Tworzy się wokół tego wydarzenia - którego uczestnikom, bez względu na zapatrzenia, powinno się oddać szacunek - zupełnie niepotrzebny szum. Bo my Polacy mamy to do siebie, że często przy okazji omawiania różnych aspektów historii (szczególnie tych mniej dla Polski korzystnych) nas ponosi, i powstanie warszawskie to właśnie jedna z tych drażliwych kwestii, o której w towarzystwie lepiej mówić z ostrożnością. A wydaje mi się, że czasem dobrze byłoby nieco wyluzować i spojrzeć na miesiące 1944 roku spokojniej. Teatr Le Bourdelle Artistique przedstawia Gorączkę powstańczej nocy - komedię omyłek, absurdalną i zabawną, która zdecydowanie przyda się Polakom.

W rolach głównych występują: Ryan Gosling, Robert Więckiewicz, Bazyliszek, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Metro Warszawskie, Tęcza z placu Zbawiciela i gromada hipsterów. Podróże w czasie, walki czarodziejów, zamienianie w kamień i trafne spostrzeżenia gwarantowane.

Gorączka powstańczej nocy to scenariusz teatralny, który pierwszy raz został wystawiony na scenie 1 sierpnia 2013 roku w Teatrze Warsawy. W tym roku miał on swoją premierę w postaci książeczki, i dobrze, bo pewnie gdyby nie jej wydanie, to nigdy bym o kabarecie Pożar w Burdelu nie usłyszał. A dzieło to dostarczyło mi naprawdę przedniej rozrywki, bo i się pośmiałem, i przemyślałem kilka spraw. Oprócz tekstu mogłem oglądać również grafiki Jacka Szewczyka, którymi cała Gorączka... jest usiana. Od strony technicznej książka prezentuje się ładnie i porządnie, zaś w środku czeka na was specyficzna i absurdalna historia, która powinna się spodobać, jeśli tylko otworzycie się na ten rodzaj sztuki i gotowi jesteście spojrzeć na powstanie warszawskie z dystansem... I również na to, co dzisiaj się wokół niego dzieje. I nie mówię tu tylko o tym, co zaznaczyłem we wstępie, ale również o postawie "mam kotwicę w tle na fejsbuku, bo to modne i to świadczy, że jestem patriotą". A wcale nie świadczy. Ale jest śmieszne - oczywiście do momentu, kiedy zauważasz takich ludzi więcej, i ten śmiech staje w gardle.

"Jestem pierwszy raz w Muzeum Powstania i od razu mam ochotę nakleić sobie na aucie naklejkę "Pamiętamy". Choć nic nie pamiętam."

Na początku ta opowieść wydała mi się trochę dziwna, bezsensowna, ale z czasem jej styl zaczął do mnie przemawiać, a poszczególne wydarzenia łączyły się w zaskakująco spójną i ciekawą całość. Bardzo chciałbym zobaczyć Gorączkę... na scenie, z aktorami i magią teatru. To dopiero musi być przedstawienie! Na razie mam jednak przy sobie scenariusz, w którym zaznaczyłem dużo trafnych lub zabawnych cytatów, który sobie teraz kartkuję i przypominam różne sceny. Na pewno kiedyś jeszcze do niego wrócę, być może w następną rocznicę wybuchu powstania. Myślę też, że można go sobie interpretować na kilka sposobów, i to jest w nim fajne. Ja za pierwszym razem trochę się pośmiałem, pouśmiechałem, na kilka rzeczy zwróciłem uwagę. A za kolejnym razem może zauważę coś, co teraz umknęło mi między wierszami.

Chociaż jest to w miarę prosta i zabawna komedia, to jednak przez temat, jaki porusza i w jaki sposób to robi, mam ochotę zatrzymać ją u siebie na półce i w przyszłości do niej wrócić. A już szczególnie zobaczyć ten utwór w teatrze. Jeśli lubicie komedie omyłek, absurdalne historie i nie straszna jest wam forma scenariusza, w jakiej ta książeczka jest napisana, to jak najbardziej polecam. Krótka, bo krótka, ale mi przypadła do gustu i być może wam też się spodoba. Uważam, że przy okazji następnej rocznicy wybuchu, zamiast po kolejną biografię kolejnego powstańca, warto sięgnąć właśnie po tę pozycję.

"Ta kobieta jest opętana historią. A więc to ona porywała dzieci. Musimy zrobić egzorcyzmy. Wyjmijcie ajpody. Przyłóżmy jej do ciała. I "Gazetę Wyborczą". I "Wysokie Obcasy"..."

http://ksiazkowo-wg-rafala.blogspot.com/

Co roku pierwszego sierpnia w mediach wrze. Do telewizji zapraszani są ludzie, którzy będą mówić o dobrych i złych stronach powstania warszawskiego, bo podobno się na tym znają. Prowadzone są jakieś debaty i audycje, które nikogo nie obchodzą, a księgarskie półki zapełniają publikacje poświęcone temu zrywowi narodowościowemu, napisane przez ludzi, którzy też niby są od tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    3
  • 2018
    2
  • 2017
    1
  • 2015
    1
  • 2011-2015
    1
  • 2014
    1
  • Ulubione
    1
  • LGBTQWERTYUIOP
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gorączka powstańczej nocy


Podobne książki

Przeczytaj także