Man in the Music. The Creative Life and Work of Michael Jackson

Okładka książki Man in the Music. The Creative Life and Work of Michael Jackson Joseph Vogel
Okładka książki Man in the Music. The Creative Life and Work of Michael Jackson
Joseph Vogel Wydawnictwo: Sterling Publishing muzyka
muzyka
Sterling Publishing
2011-11-01
2011-11-01

Przeczytanie tej książki z płytami w tle było niesamowitą przygodą i jedną z okazji do poznania całej twórczości oraz geniuszu Michaela Jacksona.

Każdy rozdział dotyczy innej płyty, skupiając się na procesie jej tworzenia oraz najważniejszych wydarzeń, które w tym okresie pojawiały się nie tylko w życiu Michaela Jacksona ale także na świecie. Czasami opisy wydawały mi się przydługie, duża ilość nazw własnych, miejsc oraz nazwisk potrafiła namieszać w głowię jednak sam opis płyt oraz poszczególnych utworów był bardzo dobry.

Man in the Music będzie idealną książką dla fana bądź kogoś kto chce się zaznajomić z twórczością Jacksona. Pamiętajcie tylko aby w tle odtworzyć płytę, o której aktualnie czytanie. Utwór po utworze ... :)

Vogel obrał sobie za cel, bardzo szczytnie, niepisanie o Michaelu Jacksonie – osobistości, lecz artyście. Nie rozwodzi się zbytnio nad kontrowersyjnymi aspektami kariery Króla Popu, wspomina o nich jedynie gdy są istotne w kontekście powstawania jego muzyki, za przykład niech posłuży wzmianka o procesach o domniemaną pedofilię, a także scysjach na linii Michael-dyrekcja wytwórni, opóźniających premierę „Invincible”.

Tym zarysowaniem kontekstu i okoliczności powstawania albumów „Man in the Music” w zasadzie stoi, bo samo omówienie piosenek stanowi w najlepszym razie 20% objętości książki. Wprowadzenie w każdy album jest bardzo rzetelne, niestety bywa tak, że czytelnik zostaje zaatakowany nawałem nazwisk poszczególnych producentów, czy lokacji studiów nagraniowych, i na koniec ciężko to wszystko spamiętać, czy poukładać w głowie.

Nie do końca wiem, do jakich fanów Michaela adresowana jest książka. Z jednej strony szczegółowe podejście do tematu przytłoczy tych nowszych, mniej wtajemniczonych, może bardziej niedzielnych. Z drugiej strony zbyt rozwlekłe (i niepotrzebnie wydłużające książkę) opisy rzeczy oczywistych, takich jak przebieg teledysków znużą fanów z dłuższym stażem, doskonale zaznajomionych z każdym klipem MJa.

Na koniec jeszcze pozytywy. Wydanie bardzo piękne, z doskonałym papierem, w twardej oprawie, z ilustracjami w żywych kolorach. W dodatku research przeprowadzony przez Vogela jest tak dokładny, że chyba każdy, nawet najbardziej zagorzały fan, odkryje w tej książce coś nowego, nawet jeśli parę ciekawostek.

• Michael Jackson
  • Domowa biblioteka
  • King of Pop ♛
  • Czekają na półce 📚
  • Zachcianki prezentowe
  • W kolejce - słoik 📚

Dodaj cytat z książki Man in the Music. The Creative Life and Work of Michael Jackson