Zoologia t. I Bezkręgowce cz. II Wtórnojamowce (bez stawonogów)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
bezkręgowce, zoologia

Nowoczesne kompendium świata zwierząt! Część II tomu 1 obejmuje wszystkie typy bezkręgowych wtórnojamowców, z wyjątkiem stawonogów. Omówione zostały wszystkie należące tutaj taksony świata zwierząt z dominującą grupą, jaką są niewątpliwie mięczaki obejmujące ponad 130 000 gatunków. Mięczaki zostały omówione nie tylko pod kątem biologii i filogenezy, ale również przedstawiono ich znaczenie...

Nowoczesne kompendium świata zwierząt!

Mięczaki zostały omówione nie tylko pod kątem biologii i filogenezy, ale również przedstawiono ich znaczenie gospodarcze, w tym konsumpcyjne. Trudno sobie wyobrazić rynek spożywczy bez takich małży jak: omułki czy ostrygi, bądź takich głowonogów: jak kalmary czy ośmiornice. Podane zostały również metody ich połowów oraz hodowli.

Poza mięczakami szeroko zostały omówione pierścienice, w tym wyjątkowa grupa, a mianowicie rurkoczułkowce, żyjące w symbiozie z chemosyntetyzującymi bakteriami siarkowymi, a zamieszkujące dna oceanów, w tym gorące ujścia hydrotermalne.

Całość części 2 zawiera pełne dane o morfologii, anatomii, rozmnażaniu i rozwoju, a także rozmieszczeniu wtórnojamowców na kuli ziemskiej. Treść podana jest w porządku systematycznym, opartym na filogenezie, z uwzględnieniem najnowszych badań molekularnych.

Zarówno w części 1, jak i w 2 została zamieszona tablica geochronologiczna, w której przedstawiono ważniejsze wydarzenia biotyczne i geologiczne. Poza tym umieszczono tablicę z podziałem mórz i oceanów ze względu na położenie geograficzne oraz odległość od kontynentów. Obie tablice ułatwiają poruszanie się czytelnika w terminach znajdujących się w tekście.

Dzieło inspirujące pogłębianie wiadomości zoologicznych przez studentów, doktorantów i pracowników naukowych uniwersytetów, placówek PAN oraz wyższych szkół przyrodniczych i medycznych (biologia, medycyna, leśnictwo, weterynaria, parazytologia). Prawidłowa znajomość systematyki świata zwierząt pozwoli należycie rozwijać takie dyscypliny przyrodnicze, jak: ekologia czy ochrona środowiska. Szeroki zakres opracowania, cała jego konstrukcja i uwzględnienie najnowszych wiadomości dają w efekcie naukowe kompendium wiedzy zoologicznej na najlepszym, światowym poziomie. Podręcznik jest jednak przeznaczony nie tylko dla biologów-zawodowców, ale dla wszystkich, których interesują zwierzęta i pragną poszerzyć o nich swoje wiadomości.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl