Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych

Tłumaczenie: Mateusz Falkowski
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
The Stock Market, Credit and Capital Formation
biznes, finanse

Tobson | 2017-03-16
Przeczytana: 2017 rok

Mój pierwszy kontakt z tym autorem i od razu będzie pozytywna recenzja. Machlup we wstępie książki utożsamiany jest ze Szkołą Austriacką, co zresztą samo potem wychodzi w trakcie czytania. Odwołuje się czasami do Mengera, Bohm-Bawerka, Misesa czy Hayeka, głównie przywołując odpowiednią teorię kapitału (lub częściej dyspozycji kapitałowej, ponieważ Machlup nierzadko skupia się na funkcji kredytu od strony giełdy), relację stóp procentowych (nominalnej i realnej) czy wpływ ekspansji kredytowej na strukturę produkcji. Jego praca stara się rozprawić z dominującym w początkach XX wieku nurtem, którego zdaniem kapitał może być związany z giełdą, co wpływa na jego podaż dla sektora produkcyjnego. Polemizuje przy tym z ekonomistami, których nazwiska przypuszczalnie będą znane tym osobom, które interesują się tematyką.

Książka napisana jest przyjemnie, krótko i zwięźle. Podrozdziały występują średnio co dwie strony, co wpływa na komfort czytania tego niełatwego materiału. Pomimo stopnia...

Łukasz Lelonek | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 01 lutego 2015

Praca wydana w 1931 roku pozostaje nietknięta kurzem. Wręcz przeciwnie. Pachnie od niej drukarską aktualnością.

Polecam książkę osobom, które dały się zastraszyć politykom i medialnym ekspertom, twierdzącym że deflacja to zagrożenie dla gospodarki i na poprawę koniunktury potrzebna jest koniecznie inflacja.

JacekLeeds | 2017-12-14
Przeczytana: 16 maja 2018