Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych

Okładka książki Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych Fritz Machlup
Fritz Machlup Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
The Stock Market, Credit and Capital Formation
Fijorr Publishing
2013-01-01
2013-01-01
Mateusz Falkowski
szkoła austraicka machlup gełda kapitał kredyt ekonomia

Mój pierwszy kontakt z tym autorem i od razu będzie pozytywna recenzja. Machlup we wstępie książki utożsamiany jest ze Szkołą Austriacką, co zresztą samo potem wychodzi w trakcie czytania. Odwołuje się czasami do Mengera, Bohm-Bawerka, Misesa czy Hayeka, głównie przywołując odpowiednią teorię kapitału (lub częściej dyspozycji kapitałowej, ponieważ Machlup nierzadko skupia się na funkcji kredytu od strony giełdy),relację stóp procentowych (nominalnej i realnej) czy wpływ ekspansji kredytowej na strukturę produkcji. Jego praca stara się rozprawić z dominującym w początkach XX wieku nurtem, którego zdaniem kapitał może być związany z giełdą, co wpływa na jego podaż dla sektora produkcyjnego. Polemizuje przy tym z ekonomistami, których nazwiska przypuszczalnie będą znane tym osobom, które interesują się tematyką.

Książka napisana jest przyjemnie, krótko i zwięźle. Podrozdziały występują średnio co dwie strony, co wpływa na komfort czytania tego niełatwego materiału. Pomimo stopnia trudności poruszanego zagadnienia, Machlup ma dar przekazywania treści w sposób przystępny i wyczerpujący. Nie ma maniery słowotoku, szybko przechodzi do rzeczy. Dzięki temu treść jest zrozumiała i trudno o utratę kontekstu podczas czytania. Rozdziały zawierają podsumowania, tak samo jak cała książka, co jest wielkim plusem, bo pozwala przypomnieć sobie i zebrać w całość wszystkie przemyślenia autora.

Polecam.

Praca wydana w 1931 roku pozostaje nietknięta kurzem. Wręcz przeciwnie. Pachnie od niej drukarską aktualnością.

Polecam książkę osobom, które dały się zastraszyć politykom i medialnym ekspertom, twierdzącym że deflacja to zagrożenie dla gospodarki i na poprawę koniunktury potrzebna jest koniecznie inflacja.

Pozycja dla fanów Ekonomii Austriackiej pragnących poszerzyć wiedzę na temat teorii kapitału o aspekt giełdy papierów wartościowych -na pierwszym planie jawią się dywagacje, czy kapitał spekulacyjny (na rynku wtórnym) wspiera realną gospodarkę.

• Ekonomia
  • Biznes
  • Ekonomia austriacka
  • 2016
  • A1) -- ULUBIONE
  • Inwestowanie
  • Przed. - Inw. Analiza Fundamentalna

Dodaj cytat z książki Giełda, kredyt, kapitał. Fundamenty rynku papierów wartościowych