Ostateczna bitwa. Okinawa 1945

The Ultimate Battle: Okinawa, 1945-The Last Epic Struggle of World War II
978-83-7510-245-1
historia
Łukasz Kuć

Ostateczna bitwa opowiada o krwawych walkach na Okinawie w sposób, w jaki nie mówiono o nich nigdy wcześniej. Przyjmując punkt widzenia poszczególnych żołnierzy, Bill Sloan prezentuje porywającą i niezwykle osobistą historię bohaterstwa i poświęcenia uczestników tego ostatniego wielkiego starcia drugiej wojny światowej, opartą głównie na wywiadach z weteranami. Skupia swoją opowieść na losach żołnierzy przyduszonych zmasowanym ostrzałem na zboczach, w gruzach zrujnowanych wiosek oraz w pojazdach pancernych. Zabiera także czytelnika na pokłady płonących okrętów i do kabin nocnych myśliwców, by oddać strach i bohaterstwo marynarzy na jednostkach atakowanych przez pilotów-samobójców.

W bitwie zginęło około 115 tysięcy żołnierzy, marynarzy i lotników obu stron oraz około 150 tysięcy cywilów, którzy znaleźli się w ogniu walk lub zostali nakłonieni przez Japończyków do popełnienia samobójstwa. Rzeź na Okinawie przekonała prezydenta Trumana do użycia bomby atomowej, w nadziei na uniknięcie inwazji na Japonię i zakończenie wojny.

ohranje | 2014-09-04
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Bitwa o Okinawę to jedno z najkrwawszych wydarzeń na dalekowschodnim teatrze II WŚ i ta książka ukazuje to dość dobrze. Posiłkując się wspomnieniami żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń (Amerykanów) ukazuje nam bezwzględność walk i ich wpływ na psychikę ludzi. Bliskość i nieuchronność porażki zmieszana z mentalnością Japończyków spowodowała, że walczyli do śmierci a tym samym straty z obu stron osiągnęły ogromne rozmiary. Jako świadectwo walk książka spełnia wymogi aczkolwiek jednostronnie. Spowodowane to pewnie jest brakiem źródeł japońskich ale jeśli ci walczyli do śmierci to i źródeł nie zostawili po sobie za wiele. No a poza tym historię piszą zwycięzcy więc i ich wersję przedstawia nam autor. Jeśli chodzi o treść to odniosłem wrażenie, że autor czasami przynudzał i powtarzał się ale być może wynika to z monotonności walk i ich zaciętość przez cały okres trwania tej operacji. Najciekawsze są fragmenty wypowiedzi i wspomnień byłych żołnierzy biorących udział w bitwie....

pawlik1983 | 2013-10-03

"Ostateczna bitwa" zabiera czytelników na ostatnią wielką bitwę drugiej wojny światowej - czyli na Okinawę. Styl Sloana przypomina mi od razu takich pisarzy, jak Antony Beevor i Stephen Ambrose. Autor nie tylko skupia się na działaniach polowych, ale także przedstawia losy pilotów, działania kamikadze czy dramat ludności cywilnej.
Jedyne, czego mi brakuje w tej książce, to pokazanie bitwy z perspektywy żołnierza japońskiego. Dlatego fabuła jest dość jednolita i mało obiektywna. Brakuje także kilku map. Jest jedna, oczywiście (cała wyspa), ale czytając o kolejnych ofensywach i przełamywaniu kolejnych linii japońskich trudno jest ogarnąć całą kampanię w całości.
Każdy etap bitwy czy nawet mały, pojedynczy wątek kampanii ma świadka w postaci żołnierza amerykańskiego, który z czasem buduje chronologiczną i logiczną całość fabuły.
W sumie książka jest warta przeczytania. Narracja jest prosta i dzięki temu dość szybko się ją czyta.

Jacek | 2015-11-25
siwy244 | 2015-10-04