Nowomowa neoliberalna

Wydawnictwo: Książka i Prasa
tomek

Nowomowa neoliberalna Alaina Bihra to pionierskie studium języka ideologii panującej w dzisiejszych społeczeństwach kapitalistycznych. Odwołując się do klasycznej koncepcji nowomowy George’a Orwella, francuski socjolog analizuje kluczowe kategorie retoryki neoliberalnych ekonomistów, polityków i mediów dowodząc, że ich podstawową funkcją jest wspieranie określonego porządku...

Nowomowa neoliberalna Alaina Bihra
to pionierskie studium języka ideologii panującej w dzisiejszych społeczeństwach kapitalistycznych. Odwołując się do klasycznej koncepcji nowomowy George’a Orwella, francuski socjolog analizuje kluczowe kategorie retoryki neoliberalnych ekonomistów, polityków i mediów dowodząc, że ich podstawową funkcją jest wspieranie określonego porządku społeczno-politycznego za pośrednictwem odwracania znaczenia i zacierania sensu słów. W języku neoliberalizmu „wolność” zredukowana została do swobody nieograniczonej akumulacji kapitału, „globalizacja” ukrywa pogłębianie się globalnych nierówności, „elastyczność” jest eufemizmem wzrostu wyzysku, „wolny rynek” zaś to maska i narzędzie ustanawiania monopolu wielkich korporacji. Bihr przekonuje, że zdemaskowanie nowomowy neoliberalnej jest jednym z warunków odrzucenia neoliberalnej polityki. Uwolnienie od władzy słów-fetyszy to krok w stronę wyjścia poza kapitalistyczny fetyszyzm towarowy, którego władza ciąży nad współczesnym światem.

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=2&id2=2008

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=2&id2=2008

StaszekPorazka | 2018-11-15
Przeczytana: 25 listopada 2018