Od projektu komunistycznego do neoliberalnej utopii

Wydawnictwo: Universitas
Łukasz Kuć

Książka niniejsza, podobnie jak trzy poprzednie, opublikowane przeze mnie w „Bibliotece Kuźnicy”, jest jednym z głosów lewicowej mniejszości we wciąż trwającej dyskusji o współczesnej Polsce. Dlaczego więc rozpoczynają ją artykuły dotyczące spraw bardzo odległych w czasie, mówiące o losach „projektu komunistycznego”, czyli o próbach wcielania w życie ideologii komunistycznej, bez bezpośredniego odniesienia do naszego kraju. Aby uniknąć nieporozumień, muszę mocno podkreślić, że w żadnym wypadku nie kierowała mną chęć przedstawienia całokształtu ideologicznych przemian, jakich doświadczyła w latach powojennych nasza część Europy. Chodziło wyłącznie o próbę wyjaśnienia poważnych nieporozumień co do kluczowych terminów, takich jak „komunizm”, „realny socjalizm” i „liberalizm”. Nieporozumienia te bowiem wciąż narastają w literaturze przedmiotu i wywierają deformujący wpływ na świadomość społeczną, a tym samym na kształt tworzonego przez nas ustroju.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2013

źródło okładki: www.universitas.com.pl

marcjn | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Świetna krytyka prawicowego zakłamywania historii i autorytarnych prób narzucenia jedynej słusznej moralności przez "genetycznych Polaków" czy inne tego typu indywidua. Autor zgrabnie wypunktowuje płytkość i absurdalność neoliberalizmu, wskazuje też jego nieludzkie oblicze. Od zasłużonej krytyki nie udaje się również uciec Marksowi oraz polskiej lewicy kapitulującej przed bożkiem rynku.

MArian | 2017-10-09
Na półkach: Teraz czytam