Historia i kultura starożytnej Syrii

Geschichte und Kultur Altsyriens
Syria
historia
Cavalcanti

Horst Klengel, jeden z wybitnych niemieckich historyków Starożytnego Wschodu, przedstawia w niniejszej pracy w formie żywo napisanego popularnego wykładu mało znaną historię dawnej Syrii od czasów prehistorycznych do podboju tego kraju przez Aleksandra Wielkiego. Książka informuje o zwyczajach ówczesnych mieszkańców Syrii, o handlu i rzemiośle, o piśmiennictwie, architekturze i sztuce;...

Książka informuje o zwyczajach ówczesnych mieszkańców Syrii, o handlu i rzemiośle, o piśmiennictwie, architekturze i sztuce; zapoznaje czytelnika z bogatym światem bóstw i dziejami licznych wojen, jakie syryjscy władcy staczali ze swoimi wrogami.

Dzięki swemu położeniu geograficznemu Syria była zawsze pomostem między ludami i pośredniczyła w materialnej i duchowej wymianie między narodami i kulturami Bliskiego Wschodu. Zadaniem niniejszej książki jest wykazanie, że ponadto Syria dała własny wkład w rozwój ogólnej kultury ludzkości.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elevander | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Niezbyt udana książka. Nie chodzi nawet o to, że jest bardzo skrótowa, czy przedstawia tylko wybrane zagadnienia z dziejów starożytnej Syrii. Podczas lektury odniosłem wrażenie, że Autor nadmiernie skacze z tematu na temat i między poszczególnymi zagadnieniami nie ma właściwie łączności. Trudno w całej tej pracy znaleźć jakiś główny wątek. Czasem tematem jest jakaś świątynia, czasem jakieś bóstwo, w końcowych wreszcie rozdziałach - powstający właśnie na tych terenach alfabet. Za dużo miejsca poświęcił moim zdaniem Klengel na różnego rodzaju zabytki archeologiczne, tak że w efekcie czytelnik wie może to i owo na temat posągów bóstw i różnych świątyń, ale brakuje takiego - niechby i skrótowego - opisu dziejów tego obszaru. Na dodatek książka ma już dobre pół wieku, co też nie zwiększa jej wartości...

Tomasz Babnis

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 15 lipca 2013

Książka ma już swoje lata i przez ten czas nasza wiedza o starożytnym Bliskim Wschodzie znacznie się już powiększyła. Nie znaczy to, że nie warto sięgnąć po tę pozycję. Świetnie przetłumaczona na język polski, nadal zawiera sporą dawkę wiedzy, która pomoże czytelnikowi "zrozumieć" starożytność nie będącą antykiem.

Aztek_Anonim | 2016-07-02
Kuba | 2015-04-10