Sociologie et anthropologie
Olena

Zbiór prac socjologiczno-filozoficznych opublikowanych w latach 1904-1938, które przyniosły największą sławę filozofowi. Tom zawiera pisma takie jak: Zarys ogólnej teorii magii, forma i podstawa wymiany w społeczeństwach archaicznych, związki psychologii i socjologii w sferze faktów i w sferze badań, idea śmierci wpajana przez zbiorowość i jej wpływ na ciało jednostki, pojęcie osoby, sposoby...

Tom zawiera pisma takie jak: Zarys ogólnej teorii magii, forma i podstawa wymiany w społeczeństwach archaicznych, związki psychologii i socjologii w sferze faktów i w sferze badań, idea śmierci wpajana przez zbiorowość i jej wpływ na ciało jednostki, pojęcie osoby, sposoby posługiwania się ciałem, szkic o sezonowych przemianach społeczeństw eskimosów, studium z morfologii społecznej, o niektórych pierwotnych formach klasyfikacji, fragment planu ogólnej socjologii opisowej.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

comafan | 2016-04-06

Książka Marcela Maussa jest dziełem wybitnym. Dla mnie najważniejszym z zebranych w niej esejów jest genialny tekst o sposobach posługiwania się ciałem. Interesuję się obecnie problemem gestu w kulturze wieków średnich i muszę przyznać że ten tekst to mój punkt wyjścia. No i uwaga. Edycja polska tej książki jest bogatsza od francuskiego oryginału o dwa teksty.

AnnaSikorska | 2015-11-29

Analiza praw indoeuropejskich pokazuje związek z prawami stosowanymi przez ludy polinezyjskie, dla których jest obce to co stanowi podstawę naszego systemu własności, czyli podział na rzeczy, osoby, prawa rzeczowe, osobiste. Autor wykazuje, że droga do takiego systemu wiedzie przez pojecie wymienianego daru, w który stapiają się osoby i rzeczy.

Magstein | 2015-12-05
książek: 1918