Jak żyć po chrześcijańsku w XX wieku

Tłumaczenie: Elżbieta Braun, Teresa Braun
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Vivre en chrétien au XXe siècle
religia
Aesir

Żyć po chrześcijańsku to przede wszystkim żyć jako świadek Jezusa Chrystusa i urzeczywistniać posłania ewangeliczne w świecie. Chrześcijanin, którego właściwe pojmowanie Ewangelii wyzwala z alienacji, jakie niesie współczesność, powinien być głęboko zaangażowany w te wszystkie problemy, których tak wiele zawiera w sobie różnorodność działań czy to w dziedzinie życia społecznego, czy to gdy chodzi o dialog seksualny, czy stosunek człowieka do przyrody i dóbr materialnych, czy o szeroko pojętą jego rolę w życiu politycznym.
Pierwszy tom tej książki przedstawia różne ujęcia sensu egzystencji chrześcijańskiej dziś, sensu, który można by streścić w tym wymaganiu, jakie Chrystus postawił swym uczniom: aby byli "solą ziemi" i "światłem świata".
Drugi tom przedstawia to wymaganie zaangażowania zwłaszcza w trzech głównych dziedzinach, w których obraca się życie codzienne: w sferze płciowości i miłości ludzkiej, w sferze misji kosmicznej człowieka, przekształcania świata naturalnego i jego stosunków ekonomicznych oraz problemów, jakie stąd wynikają: pracy ludzkiej, posiadania dóbr, oraz w sferze życia społeczno-politycznego, władzy, demokracji i ich relacji do wiary.
We wszystkich tych dziedzinach książka ogranicza się do przedstawienia istoty sprawy, chcąc przede wszystkim pomóc czytelnikowi w zrozumieniu ciągłego nauczania społecznego Kościoła i w znalezieniu właściwej drogi, na której będzie on mógł realizować tu, na ziemi, ideał ewangeliczny.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!