Polska, Rosja, marksizm

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Współczesnej Polskiej Myśli Humanistycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
historia
Jazir

Andrzej Walicki ur. w r. 1930 jest historykiem filozofii i myśli społecznej związanym w latach sześćdziesiątych z tzw. warszawską szkołą historii idei specjalizującym się w badaniu dziejów myśli rosyjskiej i polskiej a także historii marksizmu. Do roku 1981 był profesorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w okresie stanu wojennego przebywał w Australii jako pracownik naukowo-badawczy Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze w końcu 1986 roku objął katedrę historii idei na Uniwersytecie Notre Dame w Indianie i zajmował ją aż do przejścia na emeryturę w roku 1999. W roku 1994 wybrany został na członka-korespondenta PAN a w roku 1998 stał się członkiem rzeczywistym. Do najważniejszych jego książek należą W kręgu konserwatywnej utopii. Struktura i przemiany rosyjskiego słowianofilstwa 1964 The Controversy Over Capitalism. Studies in the Social Philosophy of Russian Populists Oxford 1969 Filozofia a mesjanizm. Studia z dziejów filozofii i myśli społecznej romantyzmu polskiego 1970 Rosyjska filozofia i myśl społeczna od oświecenia do marksizmu 1973 Rosja katolicyzm i sprawa polska 2002 Zarys myśli rosyjskiej od oświecenia do renesansu religijno-filozoficznego 2005 O inteligencji liberalizmach i o Rosji 2007.

źródło opisu: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas

źródło okładki: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas

lukaszlachecki | 2014-02-01

Nie przepadam za Kołakowskim nawet z "Głównych nurtów", a co dopiero za późnym bajaniem; Baczko jest strasznym bossem, ale być może Walicki najbardziej mi siedzi z całej warszawskiej szkoły. O taką literaturę walczymy

Dariusz | 2014-06-12
Przeczytana: 2012 rok