Prawdziwa władza jest służbą

Wydawnictwo: Esprit
papież Franciszek, służba
religia
joly_fh

Papież Franciszek, jeszcze jako kardynał Jorge Bergoglio przedstawia nam w tej książce ewangeliczne przesłanie, które wypływa z jego serca duszpasterza zjednoczonego z ludem wiernych i ludzi dobrej woli. Mądre i przenikliwe rozważania Papieża pomagają zrozumieć wiele spraw, poruszają serca i wzywają do tego, byśmy utworzyli nowe, wspólnie budowane społeczeństwo, w którym drzwi otwarte będą dla każdego.
Kluczem do owego kompromisu wiary i odnowy społecznej jest służba. „Chodzi o rewolucję opartą na służbie. Służba to prawdziwa władza”. Chrześcijanin powinien poczuć się zobowiązany, by służyć, podążając za przykładem Jezusa, który nie przyszedł, by Mu służono, ale by służyć i by dać swoje życie na okup za wielu (por. Mk 10, 45).

źródło opisu: Wydawnictwo Esprit, 2013

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/261/Prawdziwa-wladza-jest-sluzba.html

Karo | 2019-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Homilii abp. Jorge Mario Bergoglio nie da się porównać z kazaniami Jana Pawła II, Benedykta XVI, czy nawet abp. Henryka Hosera. Proste, nie są jakieś pogłębione teologicznie. Ale kilka cytatów warto zapamiętać.

"Patrzeć na człowieka zawsze jak na cel oznacza uznać, że każda istota ludzka z tego tylko powodu, że jest istotą ludzką, jest moim bliźnim. Nie rywalem, nie wrogiem, nie potencjalnym agresorem. Takie uznanie powinno się stać zasadą, postawą wyjściową wobec każdej istoty ludzkiej i powinno znaleźć swoje odbicie w praktyce, w mojej relacji wobec drugiego i w działaniu.(...) Uznanie w drugim bliźniego nie "daje" mi nic szczególnego: ono mnie ustanawia jako osobę. Jest więc fundamentem, na którym można budować wspólnotę ludzką, zamiast stada dzikich zwierząt".

"Nigdy do końca nie wiemy, kiedy nasze czyny faktycznie dotykają człowieka!"