National Geographic 04/2013 (163)

Seria: National Geographic Polska
Wydawnictwo: G+J RBA
czasopisma
judy

SPIS TREŚCI Jedz z głową - Czy owoce to samo zdrowie? I czy egzotyczne są lepsze od rodzimych? A może przeciwnie? Fotoreportaż - Fotograf na Szlaku Orlich Gniazd szukał współpracy ze światłem – czasem słońca,
a czasem zwykłej latarki. Cywilizacje - Ludzkość zdobyła się na kilka takich „wielkich projektów”. Wszystkie były próbą
ujarzmienia przyrody i określenia miejsca człowieka w świecie. I...

SPIS TREŚCI
a czasem zwykłej latarki.
ujarzmienia przyrody i określenia miejsca człowieka w świecie. I każdej z nich nasza współczesność coś zawdzięcza.
Piramidy - Dlaczego ta forma budowli była tak popularna w różnych kulturach, odległych w czasie i przestrzeni? Tu nie ma zagadki – odpowiedź okazuje się nad wyraz prosta.
Mamuty - Nasi przodkowie polowali na nie dla mięsa. Dziś możliwe są już tylko bezkrwawe łowy
w tundrze na imponujące mamucie ciosy, które oddaje wieczna zmarzlina. To zajęcie dla samotników – bywa niebezpieczne, ale szczęściarzom przynosi fortunę.
Mahoń - Strzelające pod niebo pnie mahoniowców były ozdobą amazońskich lasów.
No właśnie – były. Bo czy człowiek może przejść obojętnie obok złota, nawet jeśli jest to „czerwone złoto”?
Manaty - Nie mają naturalnych wrogów. Nie mają też ochronnej warstwy tłuszczu, więc żeby przetrwać zimę, gromadzą się przy ciepłych źródłach. A że ludzie uwielbiają takie spektakle natury, też tam ściągają i... konflikt gotowy.
Narkotyki - Z substancji psychoaktywnych znajdowanych w naturze człowiek korzystał „od zawsze” – w celach leczniczych i magicznych. Dziś narkotyczna moc okazuje się głównie mocą społecznej destrukcji.
Tylko dla prenumeratorów - Nocne ogrody
Czym nocna wizyta w ogrodzie góruje nad dzienną? Przede wszystkim intensywnymi zapachami. I wrażeniem doskonałości, jakie daje łagodne światło księżyca.

źródło opisu: www.national-geographic.pl

7,5 (2 ocen i opinii)
Mock. Golem
Marek Krajewski

8,5 (2 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

Ryan Calejo

Szczypta nadziei
Agnieszka Olejnik

8 (1 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!