Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Gaudentinum
Gniezno
historia
Erttuli

Jak wyglądało życie mieszkańca Gniezna w przeszłości? Jak bardzo zmieniło się to miasto, jego ulice, domy, kamienice, urzędy...? Na te i szereg innych pytań odpowiedź znajdziemy z pewnością w książce pt. "Gnieźnianina żywot codzienny" autorstwa Erazma Scholtza i Marka Szczepaniaka. Publikacja ta jest zbiorem ciekawostek dotyczących codziennej egzystencji dawnych gnieźnian. Obejmuje czas od...

Publikacja ta jest zbiorem ciekawostek dotyczących codziennej egzystencji dawnych gnieźnian. Obejmuje czas od rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Autorzy świadomie uniknęli przedstawienia wydarzeń dotyczących tzw. "wielkiej polityki". W centrum ich zainteresowań znalazły się codzienne sprawy, radości, troski życia przeciętnego gnieźnianina. Prezentują zatem szkoły, w których mieszkaniec tegoż miasta się uczył; urzędy, gdzie załatwiał swoje interesy; miejsca, gdzie pracował, odpoczywał, modlił się itd. Jednocześnie przedstawiają ogólny szkic rozbudowy i rozwoju przestrzennego miasta.

"Zadaniem tej książki - jak wypowiedział się o niej wiceprezydent Gniezna - jest rozbudowanie miłości do naszej małej ojczyzny, jaką jest Gniezno. A tę miłość najlepiej kształtuje się poprzez wiedzę o danym miejscu".

źródło opisu: http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=5318

źródło okładki: http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=5318