Niewidoma contessa

Wydawnictwo: Albatros
THE BLIND CONTESSA'S NEW MACHINE
maszyna, miłość
literatura piękna

Pierwszą działającą maszynę do pisania skonstruował w 1808 roku Włoch, Pellegrino Turri, dla niewidomej contessy Caroliny Fantoni. To wydarzenie zainspirowało Carey Wallace do napisania historii miłości pięknej arystokratki i ekscentrycznego wynalazcy. Carolina Fantoni jest znana ze skłonności do fantazjowania. Kiedy przed swoim ślubem informuje najbliższych, ze zaczyna ślepnąć, nikt jej nie...

Carolina Fantoni jest znana ze skłonności do fantazjowania. Kiedy przed swoim ślubem informuje najbliższych, ze zaczyna ślepnąć, nikt jej nie wierzy. Tymczasem świat młodej contessy stopniowo pogrąża się w ciemności, a świeżo poślubiony mąż, który dostrzega jedynie urodę Caroliny i traktuje ją jak porcelanową lalkę, nie widzi, jak bardzo jest samotna. Ratunkiem przed dramatycznie zawężającą się samodzielnością jest dla niej wyobraźnia. Tylko dawny przyjaciel, Turri, rozumie contessę. Nawiązują romans, a że potrzeba jest matką wynalazków, Turri konstruuje dla ukochanej maszynę, na której ta może pisać do niego listy. Mimo mroku, w jakim żyje contessa, jej świat nie traci barw.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

niepoCzytalna | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Początek zapowiadał się nawet nieźle ale im dalej w las tym nudniej. Postacie dość płytkie, wielu rzeczy można się z łatwością domyśleć. Pomysł był dobry, wykonanie już nie do końca.
Wydanie w porządku, nieliczne literówki.

Lidia | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Początek powieści zachęcający do dalszego czytania....w dalszej części coraz bardziej zaskakuje monotonia.Bohaterka Carolina w młodym wieku traci wzrok, problem i tragedia zarazem, tym bardziej, że dopiero co wyszła za mąż.Przyjaciel z lat dziecięcych, a później kochanek skonstruował pierwszą maszynę którą podarował Carolinie aby mogła pisać do niego listy.....
Zakazany romans wychodzi na jaw i........trzeba samemu poznać zakończenie.

Koralina | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Bardzo fajna powieść, interesujące wątki i bohaterzy, polecam😊

Twidd | 2017-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2017

Powieść w polskim tłumaczeniu momentami bywa dość chaotyczna. Czasem nie do końca wiadomo, co Autorka chciała czytelnikowi przekazać. W większości jednak jest to dzieło spójne, napisane lekkim, barwnym stylem. A Wallace nie miała prostego zadania. Musiała zobrazować czytelnikowi utratę wzroku. I uczyniła to bardzo zgrabnie i pomysłowo.

Carolina jako małe dziecko otrzymała od ojca na urodziny swoje własne jezioro. Uwielbiała się w nie wpatrywać, spędzała noce w małej chatce nad jego brzegiem. Kiedy zorientowała się, że traci wzrok nikt nie chciał jej wierzyć. A ona obserwowała jak z końca jeziora znikają kolejne drzewa.

Dlaczego Pellegrino stworzy maszynę? Jak wygląda relacja tych dwojga? Jeśli historia również was zaciekawiła, zachęcam do przeczytania.

Więcej o powstaniu maszyny do pisania i całość recenzji na moim blogu:

Ceri | 2016-11-20
Przeczytana: 01 listopada 2016

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Niby fajna ale słabo można przywiązać się do bohaterów. Myślałam że będzie więcej podróżowania po jej wyobraźni a nie tylko w snach.

Alicja | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Nieszczególnie spodobała mi się ta książka. Autentyczne wydarzenie wykorzystała Autorka w tej powieści. Skonstruowanie pierwszej maszyny do pisania dla niewidomej arystokratki. Młoda dziewczyna zaczyna tracić wzrok. Jest tego świadoma, nie zna przyczyny, ani szybkości postępującej choroby. Najbliżsi ignorują jej próby przekazania im prawdy, prócz przyjaciela z dzieciństwa, szalonego naukowca.W całkowitej ciemności i samotności musi się przystosować do nowej rzeczywistości. Jej świat rzeczywisty miesza się ze światem ze snów, a najbliżsi nie ułatwiają jej życia.

Muminka | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 marca 2015

Interesujące, jak z garści faktów historycznych, z anegdoty o powstaniu pierwszej maszyny do pisania autor potrafił wysnuć piękną książkę i zajmującą fabułę. werystycznie przedstawiony proces ślepnięcia młodej kobiety, która teoretycznie powinna mieć u stóp cały świat i nieograniczone możliwości.
Niecodzienna historia wynalazcy Turriego, który jest postacią dość kontrowersyjna. Chcąc wspierać ukochaną przyjaciółkę z dzieciństwa, konstruuje dla niej pierwsza na świecie maszynę do pisania. Mimo że oboje mają małżonków, nawiązują tez grzeszny i obfitujący w pikantne momenty romans.

Zauroczył mnie język powieści, plastyczność opisów przyrody i otaczającego comtessę Caroline świata oraz wątek genialnego wynalazcy, który jednak przez swoje niebezpieczne zajęcie nie był szanowany przez otoczenie, gdyż ludzie lękali się spektakularnych skutków ubocznych działania jego dziwnych urządzeń.

asiastep | 2015-02-21

Po opiniach spodziewałam się żywszej akcji i żeby coś się działo ... Jak dla mnie książka skończyła sie kiedy akcja zaczeła sie rozkręcać

anulkabl | 2015-02-12

o miłości i pułapkach choroby -super

wiolagg66 | 2014-10-04

Jeszcze takiej książki nie czytałam!!!
Urzekła mnie swoją innością,dlatego od razu piszę,że warto ją przeczytać :)