Życie po arabsku

Okładka książki Życie po arabsku
Emire Khidayer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Źivot po arabsky
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-02-07
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-07
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378394440
Tłumacz:
Agata Janiszewska
Tagi:
Arabowie świat arabski kultura arabska cywilizacja arabska cywilizacja islamu islam muzułmanie Bliski Wschód Afryka Północna arabistyka obyczaje
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
65 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1502
312

Na półkach:

Jako osoba głęboko zainteresowana kwestią bliskowschodniej polityki, nie mogłam przejść obojętnie obok pozycji dotyczącej życia codziennego w świecie arabskim, którego kultura i obyczaje są tak odmienne od naszych, europejskich. Czy książka Emire Khidayer spełniła moje oczekiwania? I tak, i nie.

"Życie po arabsku" to książka, którą można by nazwać podróżniczą i popularnonaukową jednocześnie. Jej autorka, Emire Khidayer, przez wiele lat pracowała w dyplomacji, dzięki czemu miała okazję mieszkać na Bliskim Wschodzie: w Egipcie, Kuwejcie i Iraku. W swej książce próbuje odpowiedzieć na pytania związane z arabską obyczajowością – pisze o muzułmańskich świętach i tym, w jaki sposób obchodzona są w poszczególnych krajach, porusza kwestie małżeństwa i narodzin dziecka, opowiada o arabskiej modzie, kuchni, edukacji, warunkach życia, a nawet higienie. Przytacza przy tym wiele anegdot związanych z jej własnymi doświadczeniami, co niestety w moim odczuciu wpływa niekorzystnie na odbiór książki. Od pozycji tego rodzaju oczekuję przede wszystkim obiektywnych, nie nacechowanych subiektywizmem informacji, a tutaj tego zabrakło. Trudno było mi momentami oprzeć się wrażeniu, że Khidayer niesłusznie ocenia pewne sytuacje, patrząc na nie „europejskim okiem” – tego typu postępowanie jest moim zdaniem niedopuszczalne i sugeruje czytelnikowi „odpowiedni” punkt widzenia.

Do najbardziej interesujących części książki zaliczam te, które traktują o muzułmańskich świętach i spożywanych podczas nich pokarmach. Autorka poruszyła te kwestie bardzo obszernie, wskazując najbardziej znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi krajami arabskimi. Niezwykle ciekawe są także fragmenty mówiące o arabskiej modzie, w których zaskakuje przede wszystkim to, jak mocno różni się ona od siebie w każdym z opisywanych państw i jak bardzo zależy ona od poziomu religijności.

W ogólnej ocenie książka Emire Khidayer wypada dość przyzwoicie. Autorka zdaje się nie pomijać żadnej najważniejszej kwestii dotyczącej codziennego życia arabskiej ludności, ponadto pisze w interesujący i łatwy w odbiorze sposób, co umila lekturę. Jedynym minusem jest wspomniany przeze mnie, pojawiający się od czasu do czasu wyraźny subiektywizm. Mimo to, "Życie po arabsku" jest książką wartościową, bogatą w niezwykle ciekawe informacje i mogącą zainteresować wielu czytelników. Z pewnością rozwieje też wiele fałszywych wyobrażeń na temat świata arabskiego, jakie powszechne są w naszej kulturze. Zachęcam do przeczytania tej lektury, bo zdecydowanie jest tego warta.

Jako osoba głęboko zainteresowana kwestią bliskowschodniej polityki, nie mogłam przejść obojętnie obok pozycji dotyczącej życia codziennego w świecie arabskim, którego kultura i obyczaje są tak odmienne od naszych, europejskich. Czy książka Emire Khidayer spełniła moje oczekiwania? I tak, i nie.

"Życie po arabsku" to książka, którą można by nazwać podróżniczą i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    158
  • Przeczytane
    78
  • Posiadam
    23
  • Teraz czytam
    8
  • Do kupienia
    2
  • EBOOK
    2
  • 2013
    2
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    2
  • Ulubione
    2
  • Zakupione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie po arabsku


Podobne książki

Przeczytaj także