Hollywood Monster: A Walk Down Elm Street with the Man of Your Dreams

Okładka książki Hollywood Monster: A Walk Down Elm Street with the Man of Your Dreams Robert Englund
Robert Englund Wydawnictwo: Pocket Books biografia, autobiografia, pamiętnik
Pocket Books
2009-10-13
2009-10-13
Robert Englund horror nightmare on elm street elm koszmar z ulicy wiązów koszmar hollywood monster freddy krueger freddy krueger wes craven

Robert Englund zasłynął w świecie filmu kreacją jednego z najbardziej rozpoznawanych straszydeł lat 80-tych, Freddy'ego Kruegera. Odziany w stary czerwono-zielony sweter, fedorę przykrywającą przeraźliwie poparzoną twarz i rękawicę zakończoną ostrymi jak brzytwa nożami antybohater był powodem mojej bezsenności za młodu. Potwór wykreowany w umyśle Wesa Cravena pomimo tego, że przez ponad 20 lat przyprawiał o palpitację serca niejednego miłośnika horrorów w kolejnych odsłonach serii "Koszmar z ulicy Wiązów" wyniósł jego postać do rangi kultowej i rozpoznawanej na całym świecie.
Freddy Krueger to już ikona w naszej kulturze. Ludzie odwołują się do niego w innych filmach, muzyce, literaturze, sztuce, producenci koszulek, figurek i rękawicy z ostrzami zbijają fortunę a dzieciaki w USA rok w rok na halloween przebierają się za "władcę koszmarów". Freddy to kolejne po Frankensteinie czy Draculi monstrum, które częściej jednak wymieniane jest obok takich sław jak Michael Myers, Leatherface czy Jason Voorhees. Tym co go wyróżnia jest fakt, że zawsze był odgrywany przez jedną i tą samą osobę (podobnie jak Bela Lugosi czy Boris Karloff). Nie byłoby Freddy'ego Kruegera gdyby nie Robert Englund.

"Hollywood Monster" to książka o Robercie i jego trudnych początkach jako blondyn z kręconymi włosami, który stawiając pierwsze kroki na deskach lokalnych teatrów pokochał aktorstwo i postanowił spróbować szczęścia w "fabryce gwiazd". Niesprawiedliwie byłoby mówić o nim jako aktorze jednej roli, bo pomimo tego że znany jest tylko z postaci seryjnego mordercy ze snów ma za sobą ponad setkę innych kreacji. Zanim los podarował mu międzynarodową sławę Robert był głównie gwiazdą telewizji, a to za sprawą serialu sci-fi "V", gdzie wcielił się w postać sympatycznego kosmity. Mało kto też zdaje sobie sprawę, że na swojej drodze spotykał i pracował z takimi gigantami jak Arnold Schwarzenegger, Sally Field, James Cameron, Burt Reynolds, Johnny Depp a nawet po nieudanym castingu do "Gwiezdnych wojen" zasugerował rolę Luke'a Skywalkera swojemu kumplowi Markowi Hamillowi.

Nie chcę zdradzać za dużo, bo książka jest dość krótka i można ją obrócić w 2 dni a pełno jest w niej takich właśnie 'smaczków'. Pomimo tego, że autor nie skupia się na wszystkich szczegółach swojego życia to momentami aż chciałoby się poczytać coś więcej o procesie tworzenia filmów, szczególnie serii "Koszmar z ulicy Wiązów", bo to jest chyba hakiem na fanów, którzy sięgają po tę pozycję. Robert stara się o wszystkim pisać w sposób umiarkowany i nigdy nie przeciąga swoich anegdotek, bo to do końca nie jest autobiografia, tylko zbiór kolejnych wspomnień bliższych jego sercu. Życie prywatne ogranicza do opisu swoich lat młodości, uwierzcie lub nie, jako surfer, gdzieniegdzie wrzuca historię o tym jak poznał swoją jedną z trzech żon, specjalnie nie wchodząc w sferę emocjonalną, potem opisuje publiczne występy związane z premierą swoich filmów a kończy na tym co porabia między przerwami na planie zdjęciowym i reakcji fanów.

Englund doskonale rozumie swoja pozycję w świecie filmu, jest wdzięczny i szanuje swoje opus magnum jakim jest Fred Krueger. Ciągle grywa w filmach, dzisiaj już głównie w horrorach, bo ten gatunek zawsze mu bardziej służył, ale czytając tę biografię, czujemy że robi to z największą przyjemnością.

Książka bardzo mi się podobała. Miłośnicy ciekawych i zabawnych historii z Hollywood powinni po nią sięgnąć, fani horroru a w szczególności "Koszmaru" wręcz obowiązkowo. Na dokładkę pan Englund dodaje na końcu od siebie listę swoich ulubionych filmów, osobno horrorów, cytatów Freddy'ego, playlistę muzyczną i dokładną filmografię.

Ps. Robert to naprawdę czadowy koleś. Rok temu wysłałem mu krótki list, na który po 2 miesiącach odpowiedział i podesłał mi uroczą fotkę Freddy'ego ze specjalną dedykacją. Wielki szacun!

• Książki ważne dla mnie
  • Domowa biblioteczka *.*

Dodaj cytat z książki Hollywood Monster: A Walk Down Elm Street with the Man of Your Dreams