Eksperymentalna metafizyka

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
fizyka, kwanty, filozofia, pabjan, heller
bastkk

Mechanika kwantowa jest jedną z najważniejszych i najlepiej potwierdzonych empirycznie teorii współczesnej nauki, która jednak wydaje się spoczywać na stosunkowo wątłym fundamencie konceptualnym. Podstawowe pojęcia występujące w tej teorii uwikłane są w szereg istotnych trudności interpretacyjnych, które nie zostały w satysfakcjonujący sposób wyjaśnione przez jej twórców. Odwołując się do argumentów irlandzkiego fizyka Johna Stewarta Bella (1928-1990), autor książki wykazuje, że doprecyzowanie wszystkich istotnych zagadnień o charakterze konceptualnym ma fundamentalne znaczenie dla poprawnej interpretacji formalizmu mechaniki kwantowej, formułuje również argumenty za zasadnością określania dyskutowanej przez siebie problematyki z pogranicza nauki i filozofii mianem eksperymentalnej metafizyki.

źródło opisu: http://www.copernicuscenter.edu.pl

źródło okładki: http://www.copernicuscenter.edu.pl

Michał-Tarnowski | 2016-08-02
Przeczytana: luty 2016

Tytuł może być mylący, a nawet odstraszający. Na szczęście książka nie ma nic wspólnego z ezoteryką, a zamiast tego zawiera habilitację autora. To solidny wykład z historii i interpretacji mechaniki kwantowej, a konkretniej z twórczości Johna Stewarta Bella, autora słynnych nierówności.

To solidna odtrutka na powszechne 'shut up and calculate’, jak ironicznie zrelacjonował interpretację kopenhaską David Mermin. Ono skutkuje powszechnymi nieporozumieniami, np. że twierdzenie Bella pogrzebało hipotezy zmiennych ukrytych. Tymczasem sam Bell był zwolennikiem mechaniki Bohma.

Róża | 2017-01-22
ongbak | 2015-04-02